Dámské spodní prádlo a co jste o něm určitě nevěděli

Kdykoliv budeme hovořit o spodním prádle, rozhodně se nevyhneme tomu, že se jedná o kousek oblečení, který je velmi specifickou a nepochybně intimní záležitostí. Pro dámy je především prostředkem, který jim zabezpečí vyšší komfort a zároveň je potom takové komfortní prádlo také zdrojem vyššího sebevědomí. Samozřejmě je zde také pohled pánů, pro které je luxusní dámské prádlo ztělesněním ženskosti a v neposlední řadě samozřejmě také smyslných představ. Je to zkrátka kousek oblečení, které hraje v našem životě významnou roli. Možná také proto byste se o něm rádi chtěli dozvědět něco více, co vám dosud zůstalo utajeno nebo vás to ani nenapadlo.

Podprsenka jako skoro český vynález

Je to každodenní rutina většiny žen. Ale oblékáme si ji na sebe každý den, a přesto toho o ní tolik nevíme. Ano, máme na mysli podprsenku, která je naprosto běžnou součástí vašeho šatníku. Věděli jste ale třeba, že tento veskrze praktický vynález má českou stopu? Konkrétně za ním stojí Američanka, která je však českého původu. Jmenovala se Marie Tucek a je držitelkou prvního patentu na moderní podprsenku v podobě, v jaké přetrvala do dnešních dní, tedy:

  • S ramínky
  • Klasickým zapínáním na háčky

 

Stalo se tak roku 1893 a možná byl vynález na tu dobu natolik pokrokový, že se nakonec neujal. Ačkoliv nápad tak nějak upadl v zapomnění, vše se změnilo o dvacet let později, kdy podprsenka opět měla spatřit světlo světa.

Napodruhé už to vyšlo

O znovuzrození podprsenky se zasloužila opět Američanka, tentokrát to byla Caresse Crosby, rozená jako Mary Phelps Jacob, a to roku 1913. Tehdy ještě slečna ze zámožné rodiny. Při jedné společenské události v New Yorku, kde se sešla veškerá smetánka, využila svého nápadu převázat si ňadra pomocí:

  • Dvojicí sešitých hedvábných kapesníků
  • Upevněných stužkami

 

Tímto podomácku vyrobeným kouskem prádla tak vlastně nahradila korzet, na kterém se jí nelíbilo, že kazí dojem z jejích nových šatů, ve kterých se chtěla na akci blýsknout. Jak s tímto inovátorským počinem uspěla? Asi jak se dá očekávat u všeho nového, u jedné části publika to vyvolalo nadšení, z druhé strany sklidila kritiku.

Každopádně tento sexy vynález od ní ve velkém kopírovaly také další dívky a ženy. Objevovali se zájemci, kteří chtěli produkt vyrábět ve velkém. Nakonec od Caresse Crosby později její patent odkoupila značka Warner Brothers Corset Company, a to za tehdejších 1 500 USD. To v hrubém přepočtu na dnešní peníze odpovídá asi 22 000 USD.

V antice nebyla nahota problém

Přestože podprsenka i kalhotky dnes patří mezi samozřejmost, ne vždy tomu tak pochopitelně bylo. Kde se tedy nejen dámské spodní prádlo objevilo vůbec poprvé? Nebylo to nikde jinde než ve starém Egyptě, tedy v kolébce civilizace na černém kontinentu. Využívala se zde takzvaná bederní rouška, která představovala znak civilizovanosti. V Egyptě a také v mnoha jiných antických kulturách, například ve starověkém Řecku, totiž nahota jako taková vlastně nebyla problémem, ale naprostou přirozeností lidského těla, tak, jak jej stvořil Bůh. Pokud se tedy používaly některé z prvků zakrývající intimní partie, určitě to nebyla společenská nepřístojnost či cudnost, která k tomu vedla.

Vedle Egypta se objevují první podoby spodního prádla také ve starověkém Římě. Ženy používaly obvazování ňader, které mělo zejména estetický důvod. Takto obvázaná ňadra totiž držela tvar. Ostatně i dnes je funkce podprsenky také do značné míry estetická. Ve starověkém Římě pak stojí za zmínku nepochybně také mužské zahalování intimních partií, které z dnešního pohledu působilo poněkud komicky. Podobně jako u žen se používalo obvazování ohanbí, které však v konečném důsledku připomínalo dnešní dětské pleny.

Korzet adoroval útlý pas

Už jsme jej tady zmiňovali a v souvislosti s dámským spodním prádlem jej rozhodně nelze opomenout. Jedná se o korzet, který ženám po dlouhá léta ordinoval módní diktát doby. Především v 19. století byl:

  • Otázkou společenského postavení
  • Symbolem ženskosti

 

Vlastně už od středověku byl tzv. vosí pas symbolem krásy, a tak se ženy nemilosrdně šněrovaly do tohoto nepohodlného kousku oděvu. Asi si lze představit, nakolik novátorským počinem byl oproti korzetu příchod spodního prádla, jak jej známe dnes.

Také kalhotky to měly v počátcích těžké

Není to jen o horním dílu spodního prádla, ale také o tom dolním. Tedy o kalhotkách. Úplně prvního předchůdce kalhotek můžeme datovat už do 13. století, ale tehdy to byl oděv žen lehkých mravů. Jednalo se o plátěné kalhoty s délkou po lýtka a někdejší prostitutky jej považovaly za afrodisiakum. Vůbec jakékoliv průkopnické tendence, pokud jde o spodní prádlo dámské, se v počátku vyznačovaly odmítnutím majoritní společností. Hlavně ženy vyšších vrstev kalhotky odmítaly ještě v 18. století. Rozmach textilního průmyslu však nakonec udělal své.

kalhotky

Největší změna přišla v tomto ohledu až ve 20. století, kdy došlo k razantnímu zkrácení délky a střihu kalhotek. Zasloužila se o to Lucy Duff-Gordon, která mimo jiné přežila zkázu Titaniku. S jejím někdejším módním výstřelkem se také pojila další skandální událost, a sice módní přehlídka tohoto prádla s modelkami, které měly nad 180 cm. V té době něco nemyslitelného a provokujícího. Snaha provokovat a vystoupit z řady však byla v mnoha ohledech často tím, co pohnulo se zavedenými představami a posunulo společenské vnímání zase o kousek dále. A nejinak tomu bylo také v případě spodního prádla.

Ano, i spodní prádlo má svůj mezinárodní den

Někdy to slyšíme a nestačíme se divit. Máme teď na mysli všechny ty mezinárodní dny všeho možného, na co si jen vzpomenete. Mnohdy s tím přijdou v rádiu a vy si jen ťukáte na čelo. A tak vás určitě nepřekvapí, že rovněž spodní prádlo má svůj den. A vlastně si jej také právem zaslouží, protože je natolik samozřejmou záležitostí, se kterou jsme doslova ve styku každý den. Toužíte tento den oslavit, jak se sluší a patří? Potom si zakroužkujte v kalendáři datum 3. dubna, na které tento den připadá.

A co udělat, aby vám to v tento den opravdu slušelo? Můžete, dámy, zkusit sobě, nebo pánové svým drahým polovičkám, pořídit třeba dámské spodní prádlo Calvin Klein, které je v poslední době velkým trendem. Ostatně módní návrhář, který stojí právě za touto značkou své impérium vybudoval na nekompromisní kreativní vizi, pro kterou nic není nemožné. Buďte kreativní i vy!

Současnost je ve jménu módních značek

Spodnímu prádlu dnes patří celý samostatný oděvní segment a když už jsme načali módní značky současnosti, tak v tom rozhodně musíme pokračovat. Ve spodním prádle totiž vynikají světoznámé módní ikony, které diktují módní trendy. Ty každoročně přinášejí:

  • Nové kolekce
  • Inovované střihy

 calvin klein logo

A to vždy zaujme ženy a často i oko nejednoho muže. Mezi jedny z nejznámějších značek spodního prádla patří bezesporu Calvin Klein. Tato značka v posledních sezónách svými módními kousky doslova zaplavila celý svět. Bezpochyby za to může také masová kampaň „In my Calvins“, a tak se spodní prádlo Calvin Klein stalo pro řadu lidí must-have jejich šatníků. Není se však čemu divit, nakolik tato značka patří mezi jednu z nejžádanějších módních značek vůbec. Rozhodně také není k zahození, že ač se jedná o značkové prádlo, lze zakoupit za velmi příznivé ceny. Vzhledem k tomu, že se jedná o kousky oblečení, které přicházejí do přímého styku s pokožkou, rozhodně stojí za zmínku kvalitní materiály a střihy, ve kterých se budete za všech okolností cítit pohodlně a sexy.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.