Jak si správně uvázat kravatu

Jen na málokteré společenské akci či pracovním jednání se muž obejde bez kravaty. Oslavy, obchodní setkání i důležité životní momenty bývají spojeny právě s oblekem a kravatou. I přes to stále mnoho mužů a žen neumí uvázat kravatu správně.

Kravata provází mužský šatník již téměř 350 let a plní zejména estetickou funkci. Její historie se začala psát v roce1635, kdy chorvatští vojáci dorazili do Paříže podpořit krále Ludvíka XIII a na svém krku měli uvázané tradiční ozdobné šátky. Francouzská armáda pak tento nápad převzala a vázanky se staly součástí uniformy. Název „la cravatte“ pak vnikl postupně ze slova „la Croate“, což znamená Chorvat. Dnes je kravata běžnou součástí mužského outfitu pro formální a slavnostní příležitosti i obchodní záležitosti.

Stejně jako jiný doplněk, i kravatám velí paní Móda a tak se během její historie vystřídaly různé materiály, vzory i tvary a kromě pravidel základní etikety je volba kravaty na jejím nositeli. Pro byznys se hodí vzor s jemnými proužky a tlumené barvy, na neformální příležitosti nebo podle sladění celkového outfitu je možné sáhnout po výraznějších barvách a jednoduchá černá kravata bez vzoru může nahradit motýlka. Výstřelky, jako jsou kravaty s kapsičkou nebo vzorem komiksových hrdinů či vánočních motivů se pak hodí spíše jako kuriozita na neformální setkání s přáteli než na běžné nošení.

Ve svém šatníku by měl mít muž alespoň jednu kravatu, ideální je samozřejmě ale mít na výběr. Aktuální pánská móda a trendy dávají přednost kvalitním materiálům a jednoduchému designu, který podporuje elegantní a luxusní dojem. Muži pracující na vedoucích pozicích i ti, kteří ke své práci oblek a kravatu potřebují denně, se naučí jeden či dva způsoby vázání kravaty, které postupem času vypilují k dokonalosti. Mnoha mužům, kteří tento módní doplněk nepoužívají denně, bude ale povědomá situace, kdy volají na partnerku nebo manželku, ať jim jde uvázat kravatu před odchodem na ples, pracovní schůzku nebo významnou akci.

Typy uzlů

Správný postup, jak se váže kravata, se totiž velmi často zapomíná a nemusí se jednat o žádný složitý uzel. I vázání toho nejjednoduššího je často provázeno říkankami o drakovi, který unesl princeznu nebo kapitánovi, co šplhá na stožár lodi. Osvojit si vázání kravaty by si ale měl každý muž, protože se bez ní neobejde a minimálně několikrát za rok nastane situace, kdy bude kravatu potřebovat. Na výběr je téměř sto možností vázání kravatových uzlů, od jednoduchých až po ty ozdobné a složité, vhodné je znát alespoň tři a umět je na své kravatě uvázat.

Jednoduchý uzel – Four in Hand

Uzel oblíbený a populární po celém světě a přitom jednoduchý na uvázání. Je nejstarším z používaných stylů vázání, používá se již od 18. století, kdy ho na svých šátcích vázali panští kočí. Hodí se pro kravaty úzké nebo se vzorem, který tak vynikne. Vázání kravaty s jednoduchým uzlem zvládne každý: úzký konec kravaty vlevo, široký vpravo. Širší konec přehoďte na druhou stranu přes užší konec a spodem omotejte a znovu jej vraťte na místo na pravou stranu. Pak širší konec protáhněte spodem pod vzniklou smyčkou a vrchem smyčku provlékněte dolů. Vytvořený uzel upravte a zpevněte pomocí stažení konce kravaty. Právě pro tento uzel se vžily pomocné říkanky, kdy se uzel váže a odříkává se příběh, který napovídá, kam který konec vést.

Dvojitý uzel

Robustnější obdoba uzlu jednoduchého, který má stejný postup, ale na začátku se užší konec obmotá dvakrát. Tím vznikne vizuálně širší uzel, který se hodí pro všechny druhy kravat s výjimkou těch opravdu širokých. Dvojitému uzlu se říká také uzel Victoria nebo uzel Krále Alberta, který si ho oblíbil.

Uzel Windsor

Slavností, elegantní a složitý. Uvázat bezchybně Windsor vyžaduje trochu praxe, pro dokonalý vzhled musí skrýt poslední knoflík košile. Výsledek však stojí za to, ne nadarmo je nazýván špičkou mezi kravatovými uzly a oblíbený po celém světě napříč generacemi. Hodí se k širokým a rozevřeným límečkům, díky kterým vynikne. Vzhledem k náročnosti vázání je potřeba počítat s vyšší spotřebou délky kravaty, než u jednoduchých uzlů a tak není vhodný pro krátké kravaty. Vázání uzlu začněte opět s úzkým koncem vlevo a širokým vpravo, ten by měl být cca o 30 cm delší. Pal pokračujte přeložením širšího konce přes užší, poté jej provlékněte skrz smyčku mezi úzkým koncem a límečkem košile a přitáhněte zpět na levou stranu. Odtud pak opět provlékněte širší konec pod užším směrem na pravou stranu tak, aby rub kravaty směroval od vašeho těla. Široký konec přetáhněte horem přes užší, čímž bude rub opět směrem k tělu, a povlečte ho jako u jednoduchého uzlu nahoru mezi kravatou a límcem košile. Posledním krokem je provléct široký konec kravaty skrz smyčku a zpevnění uzlu. Po několika pokusech získáte potřebnou zkušenost a windsorský uzel uvážete bez problémů.

Vázání kravaty - Windsor uzel

Mezi další často používané a oblíbené kravatové uzly patří i asymetrický Manhattan, především v USA populární Pratt uzel nebo jednodušší poloviční Windsor. Některé uzly jsou pak spíše pro fajnšmekry, jiné se uvazují na výrazné kravaty se vzorem, aby vynikl, nebo naopak sluší jen asymetrickým límcům košile. Stylů a možností, jak se pánská kravata může vázat, je opravdu mnoho a záleží na každém, zda se naučí jen jeden nebo se bude každý den učit jiný.

V současné době je znakem elegance a zkušenosti s vázáním kravaty dolíček, důlek nebo dimple. Ten vede pod uzlem kolmo k zemi a vypadá velmi elegantně a upraveně. Udělat ho na kravatě není nijak složité. Před utažením jakéhokoli uzlu jen na jeho horní části nahrňte kravatu dvěma prsty k sobě a podržte zatímco druhou rukou uzel utahujete. Důlek se tak vytvoří pod uzlem a pokračuje i pod ním. Druhým způsobem je vložit pod uzel prst a při utahování jej vytahovat a tím naznačit, kudy má důlek vést. Je však potřeba oba pohyby, tedy utahování uzlu i vytahování prstu, perfektně zkoordinovat jinak by dolíček na svém místě nedržel.

Nezáleží na tom, zda po kravatě sáhnete jen několikrát do roka nebo je běžnou součástí vašeho dne. Kvalitní kravata vždy působí luxusně a pozdvihne celý outfit, dodá svému nositeli na důvěryhodnosti a eleganci. Samotná kravata však nestačí, je potřeba ji i správně uvázat, aby byl celkový dojem naprosto dokonalý.

typy uzlů

Jak uvázat kravatu

A jsme konečně u jádra věci a tím je samotné vázání kravaty. Tady je návod pro uvázání základního uzlu u kravaty:

  1. Nejlépe se vám bude kravata vázat tak, že si ji dáte kolem krku tak, že zadní část kravaty bude mířit směrem k vašemu krku, širší konec budete mít z vašeho pohledu vlevo a ten užší konec vpravo. Konec kratší (užší) části kravaty by měl zůstat mírně nad vaším břichem (nutno vyzkoušet, může se lišit v závislosti na vaší výšce a typu kravaty).
  2. Širší konec kravaty umístěte pod její úzkou část.
  3. Dále omotejte širší konec kravaty kolem dokola.
  4. Chyťte konec širší části a provlékněte ji okolo uzlu směrem nahoru (mezi krkem a kravatou) a zpět směrem dopředu.
  5. Ten samý konec provlékněte smyčkou, která se nám během toho vytvořila.
  6. Už nám stačí pouze přidržet uzel jednou rukou a tou druhou protisměrným pohybem vzniklý uzel utáhnout.

 

Před posledním, tedy finálním utažením kravaty je dobré vycentrovat kravatu tak, aby jsme ji měli na středu košile a také upravit zadní část límečku tak, aby nám kravata netrčela.

Pro lepší inspiraci přikládáme i obrázkový návod:

vazani-kravaty-navod

zdroj: ties.com

Většinou první uvázaná kravata není nic moc, nicméně je potřeba to zkoušet dál, než se do toho dostanete. Pokud i tak nejste s výsledkem spokojeni, požádejte svůj protějšek, nebo někoho jiného o pomoc.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.