Jak si správně vybrat sluneční brýle?

Sluneční brýle jsou praktický módní doplněk, který chrání naše oči před prudkým sluncem a pomáhá lépe vidět. Vybírat bychom je měli nejen podle vzhledu a toho, zda nám ladí k outfitu, důležité jsou i další vlastnosti.

Každému obličeji sluší jiný tvar brýlí a to platí nejen pro ty dioptrické, ale i ty sluneční. I když móda má často jiný názor, ne vždy se musí shodovat s tím, co sluší všem a tak je někdy lepší volbou jít proti proudu a vybrat si tvar, který nám bude vyhovovat. Sluneční brýle dokážou změnit náš vzhled i image a můžeme si vybrat různé typy podle příležitosti nebo celkového outfitu.

Jaké vybrat brýle podle tvaru obličeje?

  • Oválný obličej je pro brýle jako stvořený, sluší mu téměř všechny, nejlepší volbou jsou ale brýle zvýrazňující lícní kosti. Pozor bychom si jen měli dát na velikost brýlí k velikosti našeho obličeje.
  • Kulatý obličej potřebuje opticky zúžit, tedy je potřeba se vyhnout kulatému tvaru brýlí, na lennonky rovnou zapomeňte. Dejte přednost brýlím s hranatějšími obroučkami, ideální je tvar čtverce nebo obdélníku. Sednou vám i brýle ve tvaru motýlích křídel nebo kočičích očí, váš obličej zeštíhlí a opticky protáhnou.
  • Trojúhelníkový nebo srdcový obličej má široké lícní kosti a od čelisti k bradě se zužuje. Údajně patří k nejkrásnějším obličejům a je škoda ho jakkoli tlumit nebo zakrývat. Vsaďte na jemné, zaoblené tvary a klasické sluneční brýle pilotky, u žen dejte přednost kapkovitému tvaru a u mužů naopak po hranatém tvaru. Vyhněte se zdobeným obroučkám a velkým brýlím, které vaše čelo ještě více rozšíří a bradu ještě více zmenší, dejte přednost jednoduché eleganci.
  • Hranatý obličej může působit drsně díky ostrým rysům, proto je potřeba ho brýlemi zjemnit. Vybírejte z kulatých a oválných tvarů brýlí, které působí kontrastně k hranatému tvaru obličeje a celkový dojem uhlazují. Zapomeňte ale na hranaté obruby, působili byste moc hrubě.

 

Sluneční brýle GUESS

Ne vždy máte obličej přesně podle tabulek, ale na první pohled dokážete určit alespoň základní rysy a tvar obličeje a tak se soustředit na vybrané tvary brýlí a ty druhé nechat být. Pamatujte si, že méně znamená více a pokud se rozhodujete třeba mezi dvěma modely, dejte přednost tomu, ve kterém se vy sami cítíte lépe.

Vzhled je ale jen část toho, jak si správně vybrat sluneční brýle. Důležité jsou také technické parametry, barva skel a UV filtr, který vaše oči chrání. I když můžeme považovat sluneční brýle za módní doplněk, který nám pomáhá cítit se sebevědoměji nebo vypadat lépe na fotkách, neměli bychom zapomínat na jejich primární účel, tedy ochranu očí před slunečním zářením. Na co si tedy při výběru dát pozor?

UV filtr

Slunce je přirozeným zdrojem UV záření. Pokud nežijeme v jeskyni nebo pod zemí, málokdy se mu úplně vyhneme. Dělí se na UVA a UVB a některé další typy, pro nás jsou však nejdůležitější tyto dva. UVA je typ, se kterým se setkáváme nejvíce, neboť až 99 % UV záření dopadajícího na zem je právě typu UVA. Záření UVB je většinou absorbováno ozónovou vrstvou a pro většinu živých organismů je zhoubné, proto je potřeba se před UV zářením chránit.

Na tělo máme oblečení a opalovací krémy, na oči máme sluneční brýle s UV faktorem. Na brýlích by mělo být vždy uvedeno, jak vysokou ochranu mají, většinou to bývá samolepka přímo na sklech. Ideální je UV400, což znamená, že svým očím dopřáváte 100% ochranu proti všem typům UV záření na zemi. Pokud byste své oči nechránili, riskujete nepříjemné problémy a možnost poškození zraku.

Povrchové úpravy skel

Také různá povrchová úprava brýlových čoček je důležitá a dokáže měnit náš pohled na svět.

  • Barva nebo zatmavení skel. Slouží především jako ochrana proti oslnění a zlepšení vidění. Je dobré vědět, že barva skla nemá nic společného s UV filtrem a tedy neplatí, že čím tmavší skla, tím vyšší ochrana. Barva skel ovlivňuje propustnost světla a je proto dobré vědět, ke které činnosti chceme dané brýle použít. Příliš tmavé sluneční brýle se například nehodí k řízení o auta, neboť mohou prodloužit reakční dobu řidiče díky tomu, že něco neviděl nebo špatně zhodnotil situaci. Pro řízení se naopak hodí skla s hnědým nebo žlutým zbarvením, které pomáhá znásobit kontrast a tedy lépe vidět i v šeru, proto jsou žlutá skla oblíbená také u cyklistů. Zelená skla jsou vhodná pro lidi s unaveným zrakem, tato barva totiž mění vnímání skladby barev a oči se tolik nenamáhají.
  • Zrcadlová vrstva. Nestárnoucí klasika jsou zrcadlovky, které dodávají našemu vhledu na tajemnosti. My vidíme vše, ale nikdo nevidí do očí nám. Zrcadlová vrstva slouží ke snížení intenzity propouštěného světla.
  • Moderní a oblíbená úprava čoček všech brýlí včetně dioptrických. Zabraňuje rušivým odleskům, které namáhají naše oči a zpříjemňuje tak nošení brýlí. Vhodná je tato úprava také pro brýle nošené do kanceláří s množstvím zářivek, při řízení auta nebo práci s počítačem.
  • Samozabarvení. Možnost, jak využívat jedny brýle ve více situacích, protože se skla samy ztmavují podle intenzity světla. V místnosti tak budou skla mnohem světlejší než na přímém slunci.

barevné tónování brýlových čoček

Rozměry brýlí

Velkým pomocníkem, o kterém často ani nevíme, jsou rozměry brýlí. Pokud už nějaké máme a nosí se nám dobře, je ideální vybrat ty se stejnými rozměry. Uvádí se ve třech hodnotách A-B-C. První číslo znamená šířku očnice, laicky řečeno šířku skla. Druhý rozměr je šířka nosníku, tedy toho, co nám přes nos spojuje obě skla dohromady. Třetí rozměr je pak délka stranice, nožičky brýlí, od konce až po skla. Tyto tři rozměry najdete často přímo na samotných brýlích na jedné z nožiček.

Sluneční brýle jsou sice módním doplňkem, většina z nás se bez nich ale neobejde při běžném dni. Používáme je nejen v létě na dovolené, ale často i v zimě při slunečných dnech. Jejich výběru bychom tak měli věnovat trochu času, který se nám pak při jejich nošení vrátí na ochraně našich očí i zlepšení viditelnosti.

Chcete se o slunečních brýlích dozvědět více? Podívejte se na náš další článek, kde se speciálně rozebíráme pouze jedinou značku - Polaroid – číslo 1 na poli slunečních brýlí. Pokud vás zajímají další zajímavosti ze světa módy, navštivte náš magazín.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.