Jak zvolit správný opasek? Rady a tipy jak na to

Dobře zvolený opasek může skvěle doplnit váš outfit, naopak špatně zvolený pásek jej může zcela degradovat. V tomto článku se budeme věnovat různým tipům a trikům, jak na to.

Jak určit správnou délku pásku

Pokud jste si již ze svých favoritů vybrali ten opasek, který se Vám líbí nejvíce, dalším nezbytným krokem před jeho koupí je výběr správné velikosti. Nezoufejte, pokud nevíte, jaká je Vaše velikost pásku, existuje totiž hned několik velmi jednoduchých způsobů, jak to rychle zjistit a my si ukážeme, jak na to.

Změření obvodu pasu

K tomuto postupu budete potřebovat obyčejný krejčovský metr.

  1. Na sebe si oblečte své oblíbené kalhoty, nejlépe, aby to byly zároveň ty, ve kterých chcete daný pásek nosit.
  2. Postavte se rovně a krejčovský metr provlékněte poutky na kalhotách, které slouží pro uchycení opasku.
  3. Obvod pasu změřte v místě, kde by Vám kalhoty měly nejlépe sedět.

 

Změření starého pásku

Může se stát, že doma nemáte žádný krejčovský metr nebo jste třeba stoprocentně spokojeni s některým z opasků, které již vlastníte. Pak tento pásek můžete jednoduše změřit.

  1. Opasek rozložte na rovné pevné ploše (třeba na stole).
  2. Metr přiložte k začátku pásku (délku spony neuvažujte) a změřte vzdálenost k dírce, kterou nejčastěji používáte.
  3. Získáte Váš obvod v pase v centimetrech.

opasek

Změření velikosti kalhot

Pokud jsou pro bás z nějakého důvodu předešlé dvě metody měření nepřijatelné, máme pro vás ještě jednu, musíte se však připravit na to, že není zdaleka tak přesná, ale na druhou stranu je velmi rychlá. Postačí Vám k tomu pouze vaše kalhoty a kalkulačka.

  1. Na štítku Vašich kalhot zjistěte velikost v pasu (např. 32).
  2. K získané hodnotě přičtěte 2.
  3. Výsledek vynásobte číslem 2,54.
  4. Vyjde Vám přibližná hodnota obvodu vašeho pasu v cm.

 

Jak vybrat správný pánský opasek

Doplňky, jako je například pásek, jsou často opomíjenou součástí outfitu. Každý správný elegán však ví, že bez správně sladěných doplňků se žádné společenské oblečení neobejde. Takový pánský opasek dokáže dát všemu nový nádech, ale při špatném výběru zároveň může vše ve vteřině pokazit. Proto si musíte dávat velmi dobrý pozor při takovém výběru, aby Váš pásek splňoval všechna důležitá kritéria pro vytvoření perfektního dojmu z celého Vašeho outfitu. Jaká kritéria to jsou? Je jich několik a dokážou velkou mírou ovlivnit Váš úspěch ve společnosti. Pojďme se na ně společně podívat.

Za prvé: šířka opasku

Pokud si vybíráte opasek k obleku, v zásadě volte z tmavých barev, jako je černá, hnědá nebo tmavomodrá. Takový opasek by měl být kromě tmavé barvy také štíhlý, v průměru by měl mít asi 4,5 centimetru. K méně formálním outfitům můžete volit klidně širší typy opasků, které na první pohled zaujmou a stanou se pomyslnou třešničkou na dortu Vašeho oblečení. Užší opasky nežli 3 centimetry jsou považovány spíše za módní výstřelky.

Za druhé: barva opasku

Jak jsme již řekli, k formálním oblekům je vhodné volit tmavé barvy opasku, hlavně černou. Typická hnědá kožená barva se hodí spíše k neformálním kalhotám a džínům, u kterých můžete volit z mnoha odstínů. Jinak barevné pásky by muži příliš volit neměli, protože můžou předznamenat jistý skandál. V takovém případě je nejlepší volit kontrastní odstíny s kalhotami. Ať už si vyberete jakkoliv barevný pásek, nezapomeňte dbát na to, aby dobře ladil s barvou Vašich bot, nejlépe, aby byl stejně barevný.

Za třetí: spona opasku

Jedná se samozřejmě o velmi důležitou součást každého pásku, a proto se na ni při výběru klade velký důraz. K formálnímu oděvu je nejlepší zvolit co možná nejméně nápadnou sponu, aby na sebe nestrhávala zbytečně velkou pozornost okolí. Takové spony se většinou vyrábějí z mosazi nebo jiného žlutého kovu. Pokud chcete být opravdový gentleman, vyberete si přezku opasku tak, aby byla sladěná s Vašimi ostatními doplňky – hodinkami nebo manžetovými knoflíčky.

Pro neformální nošení se naopak velká a nápadná spona může hodit právě proto, že na sebe strhne mnoho pozornosti a Vaše okolí jistě učaruje. Vybírat můžete z nepřeberného množství designů spon a je pouze na vás, kterou si vyberete, pásek jako takový v tomto případě hraje pouze druhé housle. Oblečení poté noste tak, aby pásek dobře vynikl – rozepnuté, vyhrnuté.

Za čtvrté: délka opasku

Správně by měl opasek přesahovat svou délkou asi o 10 centimetrů. Jistě chápete, že příliš dlouhé i příliš krátké pásky působí nevkusně a poněkud komicky, čemuž se zajisté chcete vyhnout. U některých je zároveň možnost regulovat délku ručním zkrácením, což je ovšem zbytečnou prací navíc, když si můžete vybrat pásek, který Vám bude sedět na míru.

Úprava délky opasku

Pokud jste přes zimu trochu přibrali a s hrůzou jste zjistili, že Vám již Vaše staré pásky nesedí, nezoufejte. Pásky určitě nemusíte vyhazovat, stačí si s nimi zajít do nejbližší opravny obuvi nebo do obchodu s obuví, kde Vám délku upraví. Stačí jednoduše sundat sponu, opasek zkrátit a sponu opět nasadit, pásek bude, jako nový a Vaše okolí si žádné změny nevšimne.

Za páté: materiál opasku

Povrch pásku by měl správně korespondovat s povrchovou úpravou Vašich bot. Pokud si tak například zvolíte semišové polobotky, bude k nim perfektně sedět stejně barevný semišový opasek. K oblekům se však nejlépe hodí hladký kožený pásek. Pokud však sháníte pásek k neformálnímu oblečení, máte o mnoho více možností, ze kterých můžete vybírat. Ke kraťasům a jinému letnímu oblečení se nejlépe hodí textilní pásek nebo můžete opět volit z pásků, které jsou ze stejného materiálu, jako Vaše obuv. Textilní pásky jsou velmi oblíbené i u sportovců, protože perfektně stahují oděv.

Kožené opasky

Pokud je pro vás na prvním místě kvalita, je jasnou volbou kožený pásek. Na trhu jsou sice snadno dostupné i pásky látkové, plastové či koženkové, ale těm je lepší se obloukem vyhnout. Nemohou totiž zaručit takovou kvalitu a výdrž, jako kvalitní kožený pásek a také nejsou ani zdaleka tak vkusné.

pánské pásky

Za šesté: výrobce a cena opasku

Samozřejmě stejně tak, jako u jakéhokoliv jiného oblečení, je nejlepší volit ze značkových opasků, které svým renomé do jisté míry zodpovídají za kvalitu výrobku. Určitě se nebojte si za takovou kvalitu i připlatit, pásek si přece jen nekupujete každý den a při špičkové kvalitě může vydržet v pohodě i několik let.

Jak si vybrat dámský pásek podle typu postavy

Pásek je stálým modním doplňkem každé moderní ženy. Má svou jak praktickou stránku, tak stránku estetickou a ať se ho rozhodnete využít tak nebo tak, splní svou roli vždy na jedničku. Je však potřeba, abyste mu trochu pomohla i Vy. Sladit správně outfit, může být pěkně náročné a z čím více prvků ho složíte, tím je tento úkol náročnější. Správný dámský pásek se stává pomyslnou třešničkou na dortu takového outfitu a na vás je, abyste vybrala ten správný. Ať už je široký či úzký, krátký nebo dlouhý, červený či zelený, s Vaším outfitem dokáže udělat divy, stejně tak jako s Vaší postavou. Pokud pásky běžně nenosíte, určitě by vás to příjemně překvapilo.

Možná, že máte pásků plný šatník, ale zatím jste pro ně nedokázala najít správné využití. Tak nezoufejte, společně se podíváme na to, jak si vybrat správný pásek pro každý outfit, ať už do práce nebo třeba na večírek. Zaměříme se hlavně na typy různých dámských postav a řekneme si, ke kterým se co nejlépe hodí, takže se pořádně podívejte do zrcadla a tu správnou odpověď na Vaše problémy najděte právě s námi. Je to až překvapivě jednoduché. Podle čeho tedy vybírat?

Za prvé: Podle typu postavy

Dlouhé nohy a vysoký pas – V takovém případě je Vaším hlavním cílem co možná nejvíce vizuálně prodloužit trup. K tomu se nejlépe hodí úzké pásky, které umístíte lehce pod pas a tělo si tak prodloužíte. Barevně je takový pásek vhodné volit stejný, jako svršek. Tedy tak, aby Váš top, mikina, tričko či halenka měli co nejpodobnější barvu s páskem. Nejlépe pak budete vypadat, když k tomu zvolíte ještě stejnou barvu bot.

Krátké nohy a nízký pas – S takovou postavou se Vám dostává výhody experimentovat v podstatě s jakýmikoliv typy středně širokých i velmi širokých pásků. Nenoste je však příliš nízko na bocích, natož pod úrovní boků, to Vám mohlo vizuálně nohy ještě více zkrátit. Barva pásku bude nejvhodnější stejná, jako barva vybraných kalhot, ať už si vyberete pásek široký, korzetový nebo nějaký kontrastní.

Chlapecká postava a nevýrazný pas – Pokud máte nevýrazný pas, tak je Vám jistě jasné, že si ho potřebujete vizuálně vytvořit, a to co možná nejvíce. Jak jinak toho dosáhnout, než kvalitním středně širokým nebo úzkým páskem, který podtrhne všechny Vaše křivky. Pro tento typ postavy se doporučuje nosit stejně barevný pásek, jako je barva Vašeho svršku nebo o odstín tmavší, tak nebo tak si opticky přidáte trochu té šířky v pase, což je přesně to, co potřebujete. Hlavně si hlídejte, aby byl pásek vždy vidět, rozepněte bundu, vyhrňte svetr.

Velké poprsí – Obecně čím větší je poprsí, tím více samozřejmě sedí dole a tak jednoduše opticky vytvoří výzor nižšího pasu, než doopravdy máte. To nesmíte dopustit. Pomoct si můžete středně širokým nebo úzkým páskem ve stejné nebo tmavší barvě, než je Váš top. Pásek umístěte vždy přesně na boky a dobře si hlídejte, aby vždy vykukoval, ať už pod rozepnutým sakem nebo bundou.

Plné tvary – Pokud máte plnější tvary, jistě se to týká i Vašeho pasu. Tím pádem potřebujete něco, čím si opticky pár kil uberete, v takovém případě je jasnou volbou pásek. Při výběru toho vhodného, dokáže s Vaším tělem opravdu zázraky. Nejlepší je volit pásky stejné barvy, jako je barva Vašich kalhot či sukně. Ty pak noste pod rozepnutým sakem, bundou či vrhnutou mikinou tak, aby co nejvíce vyniknul.

Za druhé: Podle stylu pásku

Klasický pásek – Každá správná moderní žena by měla mít v šatníku alespoň jeden černý nebo hnědý klasický pásek. Jeho všestrannost a elegance vás perfektně uvede do každé společnosti a i s takto zdánlivě obyčejným doplňkem můžete zazářit. Proto se určitě nevyplatí na takovém pásku šetřit, investujte raději do dražší a kvalitnější kůže, která pár let vydrží, než abyste vyhazovala každý rok peníze za nový nekvalitní umělý pásek.

Lano – Tento typ se nejlépe hodí do situací, kdy chcete vypadat stylově, ale zároveň má Váš outfit působit ležérně a nenuceně. Lano se dá uvázat vpředu, vzadu nebo klidně na straně, to už je pouze na vaší představivosti. Ideální pásek na léto.

Široký – Někdy se mu také říká korzetový a to ne jen tak pro nic za nic. Takový pásek je velmi široký a v podstatě obejme celý Váš pas. Dokáže dát naprosto nový šmrnc obyčejným jednobarevným rovným šatům a vytvořit opticky dokonalý pas. Dá se nosit přes jakýkoliv typ oblečení.

Kovový – kovový pásek dodá šmrnc jakémukoliv outfitu, i tomu nejobyčejnějšímu. Je velmi neobyčejný a zaujme každého. Nejlépe vypadá ve zlaté nebo stříbrné barvě.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.