Není kůže jako kůže, aneb označení "Genuine Leather"

Určitě jste se již setkali s pojmem "Genuine Leather". Takové označení bývá často na řemínku k hodinkám, peněžence, či pásku od kalhot. Automaticky to pro nás znamená, že se jedná o kvalitní výrobek, nicméně opak je pravdou. I když toto označení v překladu znamená "pravá kůže", neznamená to, že se opravdu jedná o výrobek prvotřídní kvality.

označení genuine leather

Co je Genuine Leather

Jak už bylo zmíněno, označení Genuine Leather dle překladu znamená "pravá kůže". Výrobek totiž opravdu nějakou kůži obsahuje, nicméně důležité je si uvědomit, o jakou kvalitu se jedná.

Kůže se totiž skládá z několika vrstev. Svrchní část je ta nejkvalitnější. Je tvrdá, má své specifické vlastnosti a samozřejmě tomu odpovídá i cena. Nazývá se lícová useň. Pod ní je tzv. štípenka (anglicky split leather), což je část škáry. Ta už tak kvalitní není a představuje odpad při zpracování kůže. A to je právě Genuine Leather. Je křehčí, méně kvalitnější a co je důležité, levnější. Proto je často používána jako levná náhražka.

struktura kůže

Kromě využití škáry se dá Genuine Leather vyrobit i tak, že se rozemelou zbytky kůže, přidá se lepidlo a slisováním se vytvoří kůže nová. Je to sice ekologičtější a ekonomičtější způsob jejího zpracování, nicméně se opět jedná o nekvalitní náhražku. Takto vyrobená kůže je označována jako "Bonder Leather" a je velmi těžké ji rozeznat od opravdu pravé a kvalitní kůže.

Jak poznat Genuine Leather

Rozeznat Genuine Leather od pravé kůže není vůbec jednoduché. V případě, že se jedná o opravdu pravou kůži, výrobce se tím rád pochlubí označením typu full-grain leather, top-grain leather atd. V opačném případě výrobce spíše mlží a tváří se, že jeho výrobky jsou opravdu z pravé kůže. Vždyť koupit kvalitní "kožený" opasek za pár stovek je velmi lákavá nabídka. Aspoň do té doby, než začneme pociťovat jeho zhoršenou kvalitu.

Proto se vyhýbejte označením typu "Genuine Leather", "Donded Leather" a "Split Leather". Dalším ukazatelem kvality může být samotná cena. Obchodník prodává zboží za účelem zisku. Nikdo nebude prodávat své výrobky pod náklady a pravá kůže sice není sama o sobě drahá, nicméně nestojí pár korun. Dalším zajímavým ukazatelem jsou tzv. nedokonalosti. Pravá kůže totiž obsahuje menší rýhy, oděrky a drobné zvlnění, což podtrhuje její originalitu. Poslední naší radou je zkouška pružnosti - pokud na kůži zatlačíte, měla by se chovat stejně jako ta lidská, tedy postupně se vrátit do své původní polohy.

Shrnutí

Genuine Leather opravdu není tím, čím se zdá. Je to jednoduše další trik obchodníků, jak obelstít zákazníka a nabídnout mu výrobek za bezkonkurenční cenu. Za výrobky z pravé kůže si opravdu musíme připlatit. Rozdíl ale není tak velký a vše se primárně odráží na kvalitě.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.