Z čeho se vyrábí sluneční brýle?

Historie brýlí proti slunci je vcelku bohatá, i když za módní doplněk jsou považovány teprve necelých sto let. Moderní materiály umožňují skvělé vidění a ochranu očí, což samozřejmě v minulosti nebylo. Jak se sluneční brýle vyvíjely a z čeho se vyrábí dnes?

Materiály používané při výrobě slunečních brýlí

V úplných začátcích něčeho, co připomínalo sluneční brýle, byla ryze praktická potřeba a to napříč celou planetou. Zatímco Eskymákům vadil ostrý odraz světla od sněhu a tak si oči chránili pruhem kůže s úzkými otvory, císař Nero ve starověkém Římě sledoval gladiátorské zápasy skrz zelený smaragd. Zároveň očekával, že mu zelená barva pomůže oživit zrak – a tento mýtus přetrval až do 19. století, kdy se nosily sluneční brýle se zelenými skly a to i uvnitř.

Křemen i kosti

Brýle připomínající ty dnešní byly vynalezeny někdy mezi lety 1268 – 1289, tmavá skla používali podle záznamů i soudci v Číně. Plochý, kouřový křemen si dávali před oči ne proto, aby ochránili svůj zrak před prudkým světlem a jeho odrazy, ale zkrátka proto, aby nikdo v soudní síni neviděl výraz jejich očí. Teprve v 18. století se James Ayscough pochlubil vynálezem moderních slunečních brýlí, které ale stále neměly dořešené držení na hlavě a tedy pohodlné nošení. V roce 1730 tak Edward Scarlett vynalezl brýlové rámy, které skla udržely a zároveň držet na nose. V té době se k výrobě rámů používala kůže, kosti a kov, obroučky nahrazovaly hedvábné stuhy vázané kolem uší. Později pak v Číně vynalezli i brýlové postranice a sluneční brýle už tak začaly vypadat tak, jak je známe dnes. Stále však na ně bylo nahlíženo jako na zdravotnickou pomůcku pro nemocné a zdravý člověk neměl důvod tmavé brýle nosit.

Módní hit

Teprve na začátku 20. století se ze slunečních brýlí stal módní hit a to i za přispění známých značek a jejich návrhářů. Hollywoodští herci je nosili do studií, aby si chránili zrak před ostrými světly ve filmových ateliérech. V roce 1929 začal Sam Foster prodávat sluneční brýle ve velkém a ty se staly přes noc doslova hitem. Každý je chtěl mít a každý je chtěl po vzoru celebrit nosit a připadat si světově. V roce 1936 pak přišel vynález polarizačních skel a s ním i ostré vidění bez lomů světla a oslnění. Móda se měnila stejně jako v jakékoli jiné oblasti a tak si sluneční brýle prošly různými tvary, velikostí a barvou obrouček i výrazným zdobením. Dnes patří sluneční brýle k základní výbavě snad každého člověka a jsou považovány nejen za módní doplněk, ale především za ochrannou pomůcku pro náš zrak, protože chrání oči před škodlivým UV zářením.

Moderní materiál acetát celulóza

V dnešní době už se na výrobu obrouček nepoužívají kosti, přednost dostává lehký a odolný plast, elegantní kov a jeho slitiny a také acetát celulózy. Hypoalergenní materiál, který se vyrábí ručně a je několikavrstvý, což umožňuje vytvářet unikátní vzory i barevné kombinace. Říká se mu také přírodní plast, protože se víc než o chemickou sloučeninu jedná o organický produkt. Základem je přírodní celulóza, což je polysacharid, kde jednotlivé glukózové jednotky tvoří dlouhé, nerozvětvené řetězce nerozpustné ve vodě. Definice poněkud složitá a můžeme ještě pokračovat. Jedná o hlavní stavební látku u rostlinných primárních buněčných stěn, podílí se na stavbě sekundárních buněčných stěn a je nejrozšířenějším biopolymerem na planetě. Hlavním zdrojem celulózy jsou vlákna bavlny a buničina vzniklá rozdrcením dřeva. Ve své čisté formě se používá na výrobu papíru, pokud se ale přidá anhydrid kyseliny listové, vznikne acetát celulóza. Dodává se ve formě vloček nebo prášku a je potřeba přidat ještě změkčovadla či rozpouštědla, aby se acetát mohl používat pro výrobu. Tím vznikne výsledný granulát, který se dále zpracovává a při zvýšení teploty měkne a teče. Pak se lisuje do tenkých plátů a barví podle požadavků. Velké bloky slisovaného acetátu v již požadované barevné kombinaci nebo vzoru se odřežou pláty, ty několik měsíců zrají a poté jsou vhodné pro výrobu brýlových obrouček.

Polaroid sluneční brýle

Výhody acetátu celulózy

Každý materiál má své výhody a nevýhody a to určuje, zda bude oblíbený výrobci a návrháři nebo upadne v zapomnění. U acetátu výhody jednoznačně převažují a proto mu výrobci dávají přednost. Je velmi odolný i proti chemikáliím i mechanickému poškození, dobře vypadá a je hypoalergenní tedy nijak nevadí lidské kůži a je příjemný na dotek. Navíc se s ním velmi dobře pracuje a technologie jeho vzniku umožňuje vytvářet barevné kombinace a vzory na míru. Problémem nejsou ani velmi výrazné barvy, geometrické vzory nebo jakákoli kombinace, kterou si návrháři módních značek vymyslí. Acetát celulózy má jako materiál zkrátka všechny výhody, které se zvlášť pro sluneční brýle i ty optické perfektně hodí. Je splněným snem nejen výrobců a designérů, ale i samotných nositelů brýlí s obroučkami z acetátu, které jsou lehké, příjemné a nemusíme se bát vyblednutí nebo změny barev.

Málokdo má dnes doma jen jedny sluneční brýle. Většinou jich máme několik a vybíráme je podle nálady nebo celkového ladění outfitu. Výrazné obroučky přímo volají po využití právě v létě, kdy je slunečních paprsků nejvíce a také trávíme mnoho času venku s přáteli či rodinou. Při výběru slunečních brýlí by nás měl design ovlivnit až na druhém místě, na prvním by měla být kvalita UV filtru a tedy ochrany očí před škodlivým zářením. Značkové sluneční brýle nám tak chrání oči a slouží jako doplněk, vybírat můžeme z mnoha velikostí a tvarů a záleží tak jen na našem vkusu a požadavcích, zda dáme přednost minimalistické verzi nebo zvolíme sluneční brýle s výraznými obroučkami a velkými skly.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.