Boxerky, slipy nebo trenýrky aneb co zvolit?

Boj o spodní prádlo začíná u mužů někdy kolem puberty, kdy dětské slipy přestanou stačit a kromě funkčnosti začne být důležitý i design a pohodlí. Existují v zásadě čtyři typy střihů, mezi kterými si muž může vybírat. Podle průzkumů nosí 45 % mužů slipy, 57 % upřednostňuje boxerky či trenýrky a zbylá 4% nosí tanga. Jednoznačně tak vedou boxerky, trenýrky a slipy. Kterým dát přednost?

Každý střih je jiný a každý má své výhody i nevýhody, záleží především na vašem pocitu, kterému typu chcete dát přednost. Nejdůležitější je pohodlné a příjemné nošení, design a vzhled by měly být až na druhém místě a cena až někde na konci seznamu, podle čeho a jak se rozhodovat při výběru spodního prádla. Pár základních informací vám může pomoci.

Střih

Upnuté nebo volné? Nohavičky nebo bez nich? Jednotlivé střihy se od sebe liší a tak je dobré vědět, co vám vadí a co máte naopak rádi. Při volbě toho střihu spodního prádla byste tedy měli dbát hned na několik důležitých aspektů. Vybírejte moudře, nevhodně zvolené spodní prádlo vás může pořádně pocuchat v kalhotách.

Trenýrky

Volný střih, který nikde neškrtí ani netlačí, ale také nic nedrží. Vhodné pro nošení v běžný den, při sportu může být volnost a velký prostor kolem intimních partií poněkud na škodu. Většina mužů nosí špatně zvolenou velikost trenýrek, až o dvě čísla větší, kde se o opoře nedá mluvit vůbec a při oblékání dochází ke krčení a shrnování látky. To může být nepříjemné a způsobovat podráždění kůže nebo otlaky. Pánské trenýrky nabízí při nošení pohodlí a volnost, někomu však právě toto může vadit. Vhodné pro muže s užšími stehny, ale samozřejmě je může nosit kdokoli. I když jim nejsou určeny, trenýrky často ženy svým polovičkám berou a nosí je jako pohodlné domácí kraťasy nebo na spaní.

Boxerky

Většinou elastické, upnuté spodní prádlo s tvarovaným klínem. Obepíná zadek a díky švům v přední části drží vše na svém místě i při pohybu, neomezují tak v pohybu a velmi pohodlně se nosí. Ocení je muži s širšími stehny, oblíbené jsou ale u všech typů postav a skvělé kromě denního nošení také na sport. Pánské boxerky se navíc řadí mezi nejoblíbenější prádlo z pohledu žen, právě proto, že jsou upnuté a dobře vypadají na každé postavě.

pánské boxerky

Slipy

Anatomicky kopírují tvar těla, nemají nohavičky a jsou vhodné pro každodenní nošení i sport. Někteří muži na ně nedají dopustit a i přes mnohé mýty stále ještě nepatří do starého železa. Slipy upřednostňují i známí fotbalisté nebo muži, kteří často nosí upnuté kalhoty či šortky. Moderní materiály i střihy dávají slipům jiný design, než jen notoricky známé bílé z vroubkované bavlny.

pánské slipy

Parametry spodního prádla

Kromě střihu má spodní prádlo další důležité parametry, nad kterými bychom se měli zamyslet. Jedná se například o materiál, barvy, možnost kombinace s jiným oblečením a v neposlední řadě i vliv na zdraví.

Materiál

Můžete vsadit na bavlnu nebo funkční materiály či jejich kombinaci. Záleží především na vašem pocitu a osobních preferencích, kterým materiálům dáváte přednost. Bavlna je oblíbená již po mnoho generací, protože se jedná o přírodní materiál, který je příjemný na nošení a dobře saje pot. Je pružná, ale ne moc a cítíme se v ní dobře v jakémkoli počasí. Elastan zajišťuje pohodlí při každém pohybu kdy se spodní prádlo přizpůsobí a nikde netáhne ani netlačí. Polyester a jeho varianty mohou při nekvalitním zpracování působit poněkud uměle, ale jsou také jako vlákna součástí funkčního prádla, které lépe odvádí pot a rychleji schne. U spodního prádla ale dáváme přednost především pohodlí a u materiálu to platí dvojnásobně.

Vhodné kombinace s oblečením

Je to stejné, ať už jde o pánské nebo dámské spodní prádlo. Přemýšlejte, co si dáte na něj. Černé boxerky, které prosvítají pod bílými plátěnými kalhotami, na eleganci nepřidají ani tomu největšímu gentlemanovi. Úzké džíny s viditelným shrnutým lemem trenýrek také nevypadají zrovna upraveně a navíc si budete připadat dost nepohodlně, protože nahrnutá látka bude tlačit a škrábat. Při výběru spodního prádla je zkrátka dobré přemýšlet, co si na něj oblečeme a jak to bude vypadat. Pod vypasované kalhoty volte slipy nebo upnuté boxerky, pod volné šortky trenýrky. Stejně tak přemýšlejte i nad barvou a vzorem a snažte se sladit kalhoty i spodní prádlo.

Vliv na zdraví

Během let se objevilo mnoho mýtů, pověr a studií, které vzápětí vyvrátily další studie. Jakékoli upnuté oblečení může způsobit přehřívání intimních partií nebo jejich nepříjemné zapaření, stejně jako u žen. Vliv teploty na mužské pohlavní orgány nebo jejich funkčnost byl sice dokázán ale také obratem vyvrácen, že teplota není hlavním kritériem. Obecně vědci doporučují nosit volnější pánské spodní prádlo, které ale dokáže poskytnout citlivým partiím oporu a nezraňuje jiné části těla. Je potřeba vybírat vhodné materiály a především správnou velikost, aby nedocházelo k oděrkám a odřeninám na kůži kvůli špatně zvolené velikosti.

Sport a volný čas

Při sportu dochází k většímu namáhání citlivé kůže než při běžném pohybu. Pokud vás čeká horská túra, náročný zápas nebo sportovní odpoledne s rodinou, přizpůsobte tomu i výběr vhodného prádla. Pánské slipy i boxerky jsou vhodné na sport právě díky upnutějšímu střihu a tedy možnosti opory a ochrany intimních partií. Ve volných trenýrkách by naopak mohlo dojít třeba k podráždění kůže, protože díky volnému střihu nikde nic nedrží, volnost pohybu tak při sportu může být spíše na obtíž a na úkor pohodlí. Podle typu aktivity volte i prádlo.

Barvy a design

Černá a bílá jsou stálicemi na poli módy a samozřejmě i u spodního prádla. Tmavé barvy obecně jsou oblíbené generacemi, není ale důvod bát se barev a vybrat si prádlo se vzorem nebo výraznější barvou. Trendy zvlášť u volnočasové módy jsou široké gumy boxerek, které jsou vidět nad kalhotami a ukazují tak nejen značku prádla, ale i jeho barvu.

Shrnutí

Jednoznačně rozhodnout, zda jsou lepší trenýrky, boxerky nebo slipy asi nejde. Záleží na mnoha faktorech a především pocitu a preferencích jejich nositele, který střih spodního prádla upřednostňuje a cítí se v něm dobře. Ideální je mít ve skříni na výběr více typů i barev prádla a vybírat mezi nimi jak podle aktivity, na kterou se chystáme, tak podle vrchního oblečení. Nejdůležitější ale vždy bude to, že se pohodlně nosí a nikde nás neomezuje.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.