Vázání kravaty není žádný věda. Ukážeme vám jak na to

Uvázat dobře kravatu v dnešní době neumí každý, a proto jsme se rozhodli vytvořit podrobný návod, jak na to. Základem všeho je její správný výběr. Tím se tedy budeme zabývat v úvodu našeho článku. Následně popíšeme několik typů uzlů, včetně jejich návodů.

Jak si správně vybrat tu nejlepší kravatu pro každou příležitost

Jak už jistě víte, kravata je základem každého správného pánského společenského oděvu. Proto je na její kvalitu, vzhled a mnoho dalších aspektů kladen velký důraz a určitě se nevyplatí na ní šetřit. Pokud se Vám podaří kravatu dobře sladit s košilí a oblekem, jisto jistě přitáhnete pozornost celého svého okolí, které bude pouze zírat s pusou dokořán. Takový úkol však může být až nečekaně obtížný a k jeho splnění je potřeba alespoň lehký cit pro modu. Zbytek už můžete nechat na nás, my Vám totiž poradíme, jak na to a pokud se budete držet pár drobných zásad, určitě při výběru nešlápnete vedle.

hodinky s kravatou

zdroj: pixabay.com

Krok první: Správná délka a šířka je základ

Jedním z klasických pravidel etikety je, že by pánská kravata měla sahat ke sponě od opasku. Toto pravidlo není vůbec zbytečné ani přemrštěné, opravdu Vám pomůže vyvarovat se trapasu s příliš dlouhou nebo naopak příliš krátkou kravatou, která může naprosto pokazit Váš outfit. S takovými módními skandály se ve společnosti můžete setkat v jednom kuse, proto udělejte maximum, abyste i Vy nepokazil vzhled svého perfektního obleku, nových bot a lesknoucích se šperků, nesprávnou délkou kravaty.

Šířka kravat je vždy mezi 5 a 10 cm a je měřena v nejširším bodě. Ideální šířka se pak pohybuje okolo sedmi centimetrů, ale vše se odvíjí také od typu Vašeho saka, velikosti výstřihu a typu Vaší postavy, takže je vždy nejlepší si kravatu před nákupem vyzkoušet, zda k Vám dokonale pasuje. Pokud ne, můžete zvolit buď širší typ, ten už se v dnešní době tolik nevídá a volí ho povětšinou starší muži robustnější postavy nebo užší typ, který se doporučuje hlavně mladým mužům, protože nejlépe sedí na hubené a vysoké muže.

Krok druhý: Materiál prozradí své

Při výběru správné pánské kravaty hraje samozřejmě i svou důležitou roli materiál. U něj je asi nejlepší prostě dát na první dojem, látky si pořádně osahat a vybrat si tu, která je Vám nejvíce příjemná. Díky tomu velmi rychle poznáte, zda se jedná o laciný polyester nebo mikrovlákno. Ty jsou na dotek a pohmat o dost méně příjemné než kvalitní kravata například z hedvábí nebo kvalitní vlny, které seženete v kvalitních buticích. Taková investice se Vám lety osvědčí, kravata má totiž vzhledově naprosto odlišnou úroveň, kvalitu i výdrž materiálu než lacinější varianty. A to se vyplatí!

Když už jste u složitého výběru, nezapomeňte se také důkladně podívat na její švy, pokud jsou jakkoliv porušené, hodně viditelné nebo z nich koukají drobné nitky, kravata není tak kvalitní, jak se může zdát. Švy by se zanedlouho rozpáraly a z Vaší nové a drahé kravaty by se stal pouze bezcenný kus hadru. S takovým problémem se můžete setkat u strojově vyráběných kravat z velkovýrobních procesů, oproti tomu u kvalitně vyrobených „hand made“ produktů se vůbec nemáte čeho bát. Stehy na nich mohou být sice mírně nerovnoměrné a nepravidelné, ale určitě ne nekvalitní. Visačka „hand made“ nikdy nelže.

Krok třetí: S barvami se není za co stydět

Na českých ulicích se můžete setkat se dvěma zásadními módními katastrofami, které jsou čeští muži schopní udělat. Zaprvé je to kombinace strakaté košile se strakatou kravatou, z čehož Vás naprosto rozbolí oči, když na někoho takového někde narazíte. Tím druhým zločinem, který Vás naprosto překvapí svým zákeřným provedením, je světlá kravata (nejlépe ještě strakatá) s tmavou košilí. Vrcholem nevkusu jsou pak svítivě neonové kravaty s barvami, jako je zářivá žlutá, růžová nebo třeba zelená bílé kravaty, které se hodí pouze na maškarní.

Nejlepší je vyrazit si do obchodu přímo v oblečení, k němuž kravatu sháníte, abyste si na vlastní oči ověřili, zda je Vámi vybraná kombinace kravaty s košilí a oblekem v pořádku. Případně si můžete od prodavačky, kamaráda nebo své drahé polovičky nechat svůj výběr potvrdit, abyste neměli těžké spaní, zda byl Váš výběr správný.

Při nákupu kravaty se obecně nevyplácí riskovat, hlavně protože se nejedná o levnou záležitost. Takže je dobré se držet obecného pravidla a ke vzorovaným košilím kupovat pouze jednobarevné kravaty a naopak k jednobarevným košilím strakaté, které tak nejlépe vyniknou a nezpůsobí Vám veřejnou ostudu.

 • Klasická kravata bez vzoru je nejvíce univerzální, protože se dá sladit v podstatě s čímkoliv.
 • Tmavá kravata se nejlépe hodí na obchodní schůzky. Pokud ji ještě sladíte se zelenou nebo světle modrou košilí, získáte vojenský výzor.
 • Černá kravata nikdy neurazí, hodí se ke všemu a na všechny příležitosti. Zároveň je i velmi praktická, protože na ni nejsou vidět žádné skvrny ani jiná znečištění.
 • Pestrobarevné kravaty jsou typické pro mladší muže nebo cizince z jižních zemí.

 

Jak si správně uvázat kravatu pro každou příležitost

Vázání kravaty je pro mnoho mužů noční můrou. Existují však desítky různých způsobů, jak lze i velmi snadno uvázat perfektní uzel na kravatě. Někteří se spokojí s jednoduchými uzly a někteří naopak touží ve společnosti vyniknout něčím novým, zajímavým a neotřelým. Věřím, že v tomto článku si každý najde svůj vysněný způsob, jak si uvázat kravatu. Ta, i když se to tak nezdá, je velmi důležitou součástí každého pánského společenského oděvu a při správném výběru vázání, se stává pomyslnou třešničkou na dortu.

Každý správný gentleman by měl mít alespoň ponětí o tom, jaké kravatové uzly existují, a umět uvázat alespoň jeden by se mu mělo stát povinností. Nenechte své okolí, aby si z Vás utahovalo a rozšiřte si své vědomosti i schopnosti s námi.

Základní druhy kravatových uzlů

Jak již bylo zmíněno, existuje celá řada kravatových uzlů. Vybrali jsme pro vás některé z nich.

 • Jednoduchý – Jedná se o klasický kravatový uzel, který se těší největší oblibě. Na uvázání je velmi rychlý a jednoduchý. Ruce si při jeho vázání ještě nikdo nenamohl, to se bát nemusíte. Díky své jednoduchosti se hodí k většině límečků a určitě jím neurazíte.
 • Windsor Full – Tento široký uzel se hodí hlavně k širokým italským límečkům. Nejlépe se váže z dlouhých a úzkých pánských kravat. Jeho vázání je poněkud složitější než u jednoduchého kravatového uzlu, ale výsledek zaujme i tu nejnáročnější mademoiselle v okolí. A věřte mi nebo ne, to se vyplatí!
 • Windsor Half – Představme si jednodušší variantu uzlu Windsor Full, která se hodí pro tenké a standardně dlouhé pánské kravaty. Takový je Windsor Half. Výsledný uzel na pánské kravatě má trojúhelníkový tvar a perfektně se do otevřených a klasických límečků.
 • Malý uzel – Jak se říká „malý uzel ještě nikoho nikdy nezabil.“ Tak jako ani Vás určitě neubude, když se naučíte vázat tento jednoduchý a přesto velmi slušivý drobný kravatový uzel, který se krásně vyjímá na širokých kravatách a v sevřených límečcích.
 • Dvojitý uzel – Taktéž někdy nazývaný „Uzel prince Alberta“ je velmi jednoduchý a příznačně se také jednoduchému uzlu velmi podobá s rozdílem jednoho otočení navíc. Určitě však každé hezké dámě raději odpovíte, že máte pod krkem Uzel prince Alberta, než nějaký obyčejný jednoduchý uzel.

 

 oblek s kravatou

zdroj: pixabay.com

Malé a velké kravatové uzly

Malý kravatový uzel – Tento uzel bývá zpravidla menší, protože nevyžaduje přílišné obalování při uzlování. Perfektně se hodí pro vysoké muže, kteří díky tomu prodlouží svou kravatu a nemusí se bát, že by nedosáhla až k opasku, jak etiketa vyžaduje. Velmi dobře se hodí ke košilím s úzkým límečkem a zaujme každou dámu.

 • Four in Hand
 • Windsor Half
 • Kent

 

Velký kravatový uzel – Tyto uzly se perfektně hodí ke košilím se širokým italským límečkem. K vytvoření většího uzlu se se původní malý obaluje ještě dvakrát až třikrát pro dosažení požadované tloušťky. Pro jeho vytvoření je potřebné mít dostačující či malinko větší délku kravaty.

 • Windsor Full
 • Dvojitý

 

Návod, jak uvázat rychlý a jednoduchý uzel

Pokud spěcháte a nejedná se zrovna o módní přehlídku či Gala večer, tak Vám jistě postačí starý dobrý jednoduchý uzel, který teoreticky může zaujmout, ale určitě neurazí. Při jeho vázaní, tak jako i u všech ostatních, je dobré si stoupnout před zrcadlo. Půjde Vám to lépe od ruky a své dílo si můžete v průběhu kontrolovat.

 1. Kravatu si dáte kolem krku tak, aby její zadní část mířila směrem k Vám.
 2. Široký konec si dáte vpravo a úzký konec vlevo.
 3. Široký konec umístěte přes úzký konec směrem doleva.
 4. Omotejte široký konec kolem úzkého kolem dokola, směrem vpravo.
 5. Široký konec provlékněte mezi kravatou a krkem a vytáhněte dopředu.
 6. Vepředu jej provlékněte vzniklou smyčkou.
 7. Kravatu tahem ruky utáhněte. A je hotovo!

 

Efektní, rychlé a jednoduché. Takové je uvázání jednoduchého uzlu na pánské kravatě. Zkuste si to párkrát po sobě a jednoduše si tento proces zapamatujete. Není na tom nic těžkého.

Správná délka pánské kravaty

Délku pánské kravaty byste si při výběru měli vždy hlídat. Konec kravaty po jejím uvázání by se měl dotýkat horní strany spony u pásku, případně knoflíkové dírky u kalhot. Uškodit Vašemu vzhledu mohou jak příliš krátké kravaty, tak příliš dlouhé kravaty. Oboje může působit velmi komicky a pokazit první dojem, kterým zapůsobíte na lidi ve svém okolí. Určitě přece nechcete, aby se Vám někdo vysmíval.

Důlek v kravatovém uzlu

Při správném vázání kravaty si můžete zkusit vytvořit ďolíček, který se v poslední době těší velké oblibě. Měl by ho umět vytvořit každý, kdo chce ve společnosti zazářit a ukázat, že je profesionálem v oblékání a vázání kravat. Není však mnoho lidí, kteří by to zvládli, takže se s důlkem v kravatě setkáme většinou pouze v televizi. Naučit se to, však není tak těžké, jak se může zdát. Zkuste to, nové hobby se přece vždycky hodí.

Už není čas ztrácet čas! Nenechávejte všechnu práci na své ženě a naučte se, jak se váže kravata, rychle a jednoduše z pohodlí Vašeho domova. K jejímu ohromení Vám postačí i jednoduchý uzel, ale jak jsme si již řekli, správný gentleman by měl znát všechny. Tak směle do toho.

kravata

zdroj: pixabay.com

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.