Z čeho jsou vyrobeny dámské kabelky? Kompletní přehled nejpoužívanějších materiálů

O výběru kabelky nerozhoduje pouze vzhled. Nejdůležitější součástí je materiál, ze kterého je vyrobena. Právě ten jí poskytuje takové vlastnosti jako je tvrdost, odolnost vůči oděrům a v neposlední řadě dlouhá životnost. V tomto výběru vám tedy ukážeme pět nejčastěji používaných materiálů k výrobě kabelek, s nimiž se během výběru určitě setkáte.

Obsah článku

  • PU kůže (syntetická kůže)
  • Kůže
  • Textilní materiály

 

PU kůže

Syntetická kůže, veganská kůže, EKO kůže. Všechny tyto názvy vedou k jedinému materiálu - PU (polyuretanu). Už v minulém století byl vyvinut za účelem řešení problémů s odlupováním a oděry způsobenými běžným používáním. A i přes jeho stáří stále patří mezi materiály, které se používají u luxusnějších modelů sedacích souprav, ale také dámských kabelek.

Tento materiál se vyrábí z polyuretanové pryskyřice, která je známá pro velkou jemnost svých vláken. Díky tomu je schopná věrně napodobovat strukturu pravé kůže. Ale jen po některých stránkách. Na pohled i na dotek je od pravé kůže k nerozeznání. Disponuje však lepšími vlastnostmi. Má vysokou trvanlivost, nízkou hmotnost a nízké nároky na údržbu. Díky snadnému barvení je dostupná v mnoha barevných variacích.

Jak poznat kabelku z PU kůže?

Na eshopu materiál naleznete v popisku v sekci parametry. V kamenném obchodě je ale jejich rozpoznávání obtížnější. Obecně ale můžeme říct, že dámské kabelky z PU kůže jsou plastičtější a relativně tvrdé, díky čemuž drží svůj tvar. Jakmile jednu z nich začnete používat, stačí ji čas od času omýt vodou nebo saponátem. Vyhněte se ale čištění na sucho a vodou teplejší než 40 stupňů.

Kabelky z PU kůže v našem eshopu

Tento materiál má v našem eshopu vůbec největší zastoupení. Proto můžete vybírat z široké nabídky kabelek od různých výrobců. Mezi více než stovkou produktů jsou zastoupeny známé módní domy:

 

Cenové relace jsou nastaveny tak, aby si mohl luxusní kabelku pořídit domů opravdu každý.

elegantní kabelka

zdroj: pixabay.com

Přírodní kůže

Zvířecí kůže je materiál, který provází člověka už od počátku věků. V samotných začátcích se na její opracování nebral zřetel. Sloužila totiž k jedinému účelu - k tomu, aby udržela tělo v teple. Postupem času ale tento význam upadal a nacházel uplatnění zejména na poli módních doplňků. A tak to zůstalo až do dnešních dní.

K výrobě oblečení se dnes používá zejména bavlna a syntetické látky, u kabelek ale stále přetrvává kůže jako jeden z nejdůležitějších materiálů. A není se čemu divit. Jedná se o přírodní, přirozeně krásný materiál, který láká i svou nedokonalostí. Na kůži totiž můžeme vidět jizvy, pigmentové skvrny, odřeniny i vrásky.

Údržba je důležitá

Mezi největší výhody přírodní kůže patří odolnost a dlouhá životnost. Aby ale materiál vydržel co nejdéle bezchybný a krásný, je zapotřebí se o něj pravidelně starat. Pro čištění kožené kabelky ale nikdy nepoužívejte chemické prostředky. Běžně dostupné čistící prostředky, které pravděpodobně máte i ve své domácnosti, totiž více uškodí, než pomohou.

Kožené kabelky v našem eshopu

Díky odlišnému původu přírodní kůže je každý model unikát. Na trhu tak uvidíte kabelky různých tvarů, velikostí i barev. Každá kůže má dokonce odlišné vlastnosti. Rozdíly sice nejsou tak markantní, ale právě tyto malé odchylky dělají z jednotlivých kabelek jedinečné kousky. V našem eshopu si můžete pořídit modely od těchto výrobců:

 Kabelka Trussardi

Textilní materiály

Mezi nejčastěji používané materiály v módním průmyslu, tedy alespoň co se kabelek týče, patří kůže a její syntetické odnože. Silné zastoupení ovšem má i textil. Ten často doplňuje výše zmiňované látky, tvoří pohodlnou vnitřní výplň, případně kapsu pro uložení předmětů. Vhodný je taktéž jako samostatný materiál. Pojďme si tedy ukázat ty nejčastěji využívané.

Bavlna

Nejdůležitější ze všech plodin pro výrobu textilního vlákna. Její historie sahá hluboko do naší historie. A od chvíle, kdy se ji člověku podařilo domestikovat, má výrazný podíl na všech vyráběných textiliích. V dnešní době jsou bavlněná vlákna přítomna ve více než 50 procentech textilií. Pokud se podíváme na oděvní a módní průmysl celkově, dostaneme se na necelých 30 procent.

Její výhody jsou nesporné. Patří mezi ně velmi dobrá pevnost v tahu a odolnost vůči oděru. Voda ji nedělá žádné problémy. K poškození látky vlivem vlhkosti nebo deště tedy nemůže dojít. Horší to je v případě kabelky, kde savost bavlny může způsobit k promočení uložených předmětů. Často se tedy používá v kombinaci s dalšími nepromokavými materiály.

Hedvábí

Hedvábí se už v minulosti stalo synonymem pro luxus. A tento pocit přetrvává do dnešních dní. Materiál dělíme do dvou základních kategorií:

  • přírodní hedvábí,
  • umělé hedvábí.

 

Přírodní hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy bource morušového. Ty na vzduchu rychle tuhnout ve vlákno, kterým se housenka obalí. Vytvoří se tak kokon. Po osmi až deseti dnech od zakuklení larvy se kokony sbírají a následně se suší při teplotě 80-85 stupňů. Vlákna dlouhá 300 - 900 metrů se pak používají k produkci oděvů a módních doplňků. Výrobky pak disponují dobrým sáním potu a vysokou hřejivostí.

Pojem umělé hedvábí už se nepoužívá. Většinou ho najdeme pod souhrnným označením „textilní materiály“, případě „umělé textilní vlákno“. Na pohled i dotek je podobné přírodnímu hedvábí. A v jistých segmentech trhu, kde syntetické hedvábí předčí to přírodní, ho také nahradilo. Nabízí totiž vyšší pevnost, lepší izolační schopnosti a menší hmotnost.

Polyester

Povídáním o polyesteru uzavřeme náš výběr textilních materiálů. Jedná se o další z řady syntetických vláken, které výrobci rádi používají pro jeho vlastnosti a dostupnost. První oděvy z tohoto materiálu se objevily už během 1. světové války. Po konci 2. světové války se začal vyrábět průmyslově. Ve 21. století pak získal nezastupitelnou pozici na trhu s oděvy a módními doplňky.

Jeho výrobou vás nebudeme zatěžovat. Zmíníme ale, že základní surovinou je ropa. Skrze následné výrobní procesy vznikne vlákno, které disponuje vysokou odolností vůči světlu i povětrnosti a malou navlhavostí. Díky tomu se náramně hodí jako hlavní látka pro výrobu specifických oděvů (pracovní, vojenské), záclon i dámských kabelek.

Textilní kabelky v našem eshopu

Stejně jako u výše zmiňovaných materiálů, i tento má na našem eshopu zastoupení. Dámské kabelky z textilního materiálu potěší zejména svým originálním vzhledem. Oproti běžným kabelkám, které jsou vyráběny z kůže a její syntetické alternativy, působí na první pohled svěžím dojmem. A navíc jsou praktické a krásné. V nabídce naleznete dámské kabelky od módních domů:

 

Kromě kvalitního provedení potěší i svou cenou. Ta začíná už na příjemných dvou tisících. Ať už tedy toužíte po luxusním modelu bez ohledu na cenu, nebo jste omezeni rozpočtem, u nás si určitě vyberete.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.