typ strojku hodinek
Strojek je srdcem hodinek. Udává styl a tempo celému systému a jeho cena se odvíjí od kvality jeho zpracování. Můžeme mít hned několik typů strojků.
Mechanický strojek
Ten může mít dva podtypy strojků - automatický a natahovací. Jak už z názvu vyplývá, automatický strojek nepotřebuje ke svému chodu žádný vnější zásah, kdežto v druhém případě musíme strojek pravidelně natahovat.
Automatický natahovací strojek
Tyto strojky jsou poháněny energií uloženou v pružince, které se říká "pero". Tuto energii hodinkám dodáme tak, že je za pomocí korunky ručně natáhneme. Existuje hned několik způsobů, tak dosáhnout toho, aby dodávaná energie udržovala to správné tempo. Přesnost je totiž primární funkcí hodinek. Tu hlídá tzv. "setrvačka", což je jednoduše řečeno oscilátor, korigující stálost dodávané energie a frekvenci. Pokud celou situaci zjednodušíme, dalo by se říci, že čím více kyvů, tím přesnější hodinky máme. Pro zajímavost, frekvence u klasických strojů se pohybuje okolo 18 tisíc kyvů za minutu a v případě automatů je tato hodnota minimálně 21 600 kyvů.
Automatický mechanický strojek
Fungují na podobném principu jako natahovací hodinky, jen se k jejich natahování využívá pohyb ruky, na níž jsou hodinky umístěny. Zespodu hodinek se otáčí závažíčko, které dodává energii pružince. U tohoto typu strojku se uvádí termín „rezerva chodu“, jenž udává, po jakou dobu nedochází ke zpoždění času.
Bateriový (QUARTZ) strojek
Zde je princip velmi jednoduchý. O pohon strojku se stará baterie. Díky jednoduchosti se jedná o nejčastěji používaný způsob pohonu. Podle typu typu strojku a technologii jeho výroby má baterie životnost v rozmezí 1–5 let.
Bateriový strojek se solárním pohonem
Jak už název vypovídá, jedná se o hodinky, obsahující speciální akumulátor, který je neustále dobíjen elektrickou energií, vznikající pomocí přeměny světelné energie. Solární článek je v tomto případě umístěn pod ciferníkem, nebo v jeho oblasti. Jedná se o ekologický a ekonomický pohon hodinek.
Eco-Drive
Tento speciální typ pohonu ciferníku vyvinula společnost Citizen. Jedná se o klasický solární pohon, kde akumulátor je dobíjen po celou dobu jeho životnosti. Ta může být až 5 let. Díky tomu je velmi šetrný k životnímu prostředí a ekonomický, protože nedochází k časté výměně akumulátoru.
Seiko Kinetic
O pohon hodinkového strojku se stará akumulátor, který je dobíjen prostřednictvím přeměněny z kinetické (neboli pohybové) energie. Ta vzniká za pomocí pohybu ruky. Mimo tento mechanismus vyvinula firma Seiko i solární typ pohonu pod názvem Seiko Solar
typy řemínků
Řemínek je důležitým prvkem, který dotváří každé hodinky. Vybíráme jej podle materiálu, tvaru a barvy. Nejdůležitější je, aby hodinky správně držely na zápěstí a zároveň dobře vypadaly. Při volbě toho správného řemínku bychom tedy měli dbát zvýšené pozornosti. Máme totiž na výběr hned z několika typů.

Kožený řemínek k hodinkám
Jedná se o nejpopulárnější typ řemínku, protože je univerzální a kvůli příjemnému materiálu se dobře nosí. Díky jeho univerzálnosti je vhodným módním doplňkem k formálnějším oděvům, ale hodí se také k těm méně formálním. Jeho povrch může být jak hladký, tak vroubkovaný s nějakým vzorem. Vyrábějí se totiž z různých druhů kůže a taková hovězí kůže má zcela jinou strukturu, jako například kůže z exotičtějšího zvířete. Od typu kůže se odvíjí i cena samotného řemínku. Kvůli jejich vysoké ceně se často používá i kůže umělá, která se lehce zpracovává, nicméně ani zdaleka nemá takové vlastnosti, jako kůže pravá. Hlavní roli v tomto případě hraje cena. Obecně platí, že čím vyšší cena, tím kvalitnější kůže a tím kvalitnější řemínek.
Dejte si pozor na označení "genuine leather". To, že se řemínek pyšní tímto označením ještě neznamená, že se bude jednat o kvalitu. Toto označení totiž bývá často uváděno na hodinkách pocházející z Číny. Řemínky s tímto označením sice opravdu z kůže jsou, nicméně se jedná o její spodní část, takzvanou škáru, která je nejméně kvalitní částí a představuje odpad při zpracování kůže.
Jak ale poznat, zda se jedná o pravou kůži a jsou tyto řemínky opravdu kvalitní? Otázky na tyto odpovědi a mnohem víc se dozvíte v našem článku Není kůže jako kůže, aneb označení "genuine leather".
Kovové řemínky k hodinkám
Celokovové řemínky jsou ideální volbou téměř pro každou příležitost, s výjimkou formálních akcí, kde se vyžaduje smoking. Vyrábí se z několika druhů materiálu od nerezové oceli, přes titan až po hliník, či dokonce zlato. Zvolený materiál samozřejmě odráží jeho kvalitu a v neposlední řadě i cenu. Skládá se z několika článků, které jdou odebírat, čímž můžeme řemínek zkrátit. Tím pádem nám dokonale padne. K tomuto úkonu ale doporučujeme navštívit místního klenotníka, který tento úkon provede odborně a máte tak záruku, že hodinky nepoškodí.
silikonové řemínky
Tento typ řemínku se používá spíše usportovnějších typů hodinek, právě díky své odolnosti. Jsou ideální volbou, když si jdete zaplavat, případně při sportu, u kterého se více zapotíte. Jsou totiž lehce omyvatelné a jak už jsme zmínili, velmi odolné.
