8 zajímavých faktů ze světa módy - co jste nevěděli o dámské módě

Každý den sáhneme po kalhotách, sukních a kabelkách a ani si neuvědomujeme, že tyto zdánlivě obyčejné věci mají za sebou mimořádnou historii. A i když je móda obvykle vedena principem „tady a teď“, sáhnutí po jejích kořenech se může ukázat jako fascinující cesta do minulosti, na kterou někdy jindy vážně hledíme jako na zrnko soli. V článku vám přinášíme 8 zajímavých faktů ze světa dámské módy.

zajímavosti ze světa módy

zdroj: pixabay.com

1) Figuríny v miniaturním provedení

figurínaPři nákupech na nás figuríny často mrkají z výkladních skříní a vybízejí nás, abychom se seznámili se sortimentem dané značky. Ve skutečnosti je obtížné si představit moderní módu bez nich. Plastové panenky se staly trvalým prvkem výzdoby nákupního centra. Jsou však relativně mladým řešením. V 19. století byly figuríny malé dřevěné panenky oblečené do miniaturních kopií originálního oblečení. Návrháři a krejčí je často posílali svým potenciálním zákazníkům, aby prezentovali výsledky své práce a povzbuzovali je, aby kupovali nabízené zboží. Mimochodem - dokážete si představit, že místo procházení webových stránek nebo módních časopisů bychom dnes otevřeli krabice s dřevěnými loutkami oblečenými v šatech nebo oblecích?

2) Sukně stará jako svět

Možná se vám zdá, že o sukních víte všechno. Zúžená se perfektně hodí jako kancelářské oblečení, rozšířená zvýrazňuje dívčí kouzlo a s cetkami přidává avantgardní stylizace. Jen málo lidí si však uvědomuje, že sukně je nejstarším prvkem, který můžeme najít ve skříni. Sukně byla známa již ve starověkém Egyptě. Ještě před příchodem naší éry ji oblékali ženy i muži. O stovky let později, s příchodem nového společenského řádu sukně natrvalo vstoupila do dámské skříně a zůstala v ní dodnes. A přestože móda občas ráda vyděsí a překvapí nás různými trendy, je těžké si představit, že bychom sukně nemohli zařadit do našeho šatníku.

3) Turbulentní život dvou nohavic

kalhoty dnesni dobyHovořilo se o sukni, takže je čas na kalhoty. Na rozdíl od sukně přišly do našich šatníků mnohem později. Kalhoty byly vynalezeny pravděpodobně některým z kočovných íránských národů. Dvě nohavice významně usnadnily jízdu na koni, čímž zabránily otěru kůže. Tento praktický prvek oblečení si rychle získal popularitu mezi ostatními kmeny. Pouze staří Římané to odmítli, protože si mysleli, že je vhodný pouze pro Barbary. Je však třeba si uvědomit, že kalhoty měly zpočátku podobu dvou samostatných nohavic, připevněných k horním částem oblečení pomocí popruhů. Za povšimnutí stojí skutečnost, že do 20. století byly kalhoty vyhrazeny výhradně pro muže, zatímco ženy, které se o ně snažily, byly považovány za revolucionářky. Situace se změnila až po první světové válce, kdy feministky uvedly, že slabé pohlaví také někdy potřebuje útěchu, kterou neposkytovaly všudypřítomné krinolíny.

4) Kalhoty, které vám umožní je skládat

Zůstaňme dočasně v kalhotách. Kdo by řekl, že je to tak zajímavý kus oblečení. Už jste někdy přemýšleli hlouběji o pucích, které jsou indikátorem elegance? Odkud pocházejí charakteristické ohyby materiálu? Puky se objevily v polovině devatenáctého století, kdy rostoucí poptávka po oděvu donutila místní kupce, aby se dostali ke zboží ze zahraničí. Nejčastěji byly kalhoty šity na asijském kontinentu, odkud byly dodávány do Evropy po moři. Vícedenní cesta v kontejnerech způsobila, že se látka obtížně upravovala. Móda však nezná žádná omezení a fanoušci původního vzhledu rychle přijali puky na kalhotách jako nejmódnější trend konce devatenáctého století.

5) Na barvě záleží

Tlumené barvy do práce, temné na večer, jasné na víkendový výlet. Můžete s jistotou hádat, že mluvíme o barvách. Dnes je v této věci svoboda, ale před několika staletími barva šatů znamenala sociální postavení. Červené oblečení bylo vyhrazeno pro panovníky a lidi, kteří hrají v zemi nejdůležitější roli. Chudí si mohli vybírat pouze oblečení v odstínech hnědé a šedé. Obchodníci, bankéři a šlechtici oblečeni v zelené barvě. Barvy také označovaly sociální hierarchii ve starověkém Skotsku a také označovaly místo, odkud pocházel majitel kostýmu. Tonalita oděvu souvisí s dostupností rostlin rostoucích v oblasti, které tkalci využívali k barvení materiálů. Větší počet barev na tkanině znamenal vyšší kvalitu materiálu. Dodejme, že šestibarevné oblečení bylo vyhrazeno pouze pro královskou rodinu.

6) Zapínání oblečení

zipJaký rozdíl je mezi pánskou a dámskou módou? Jak dobře víte, pánské oblečení je zapínáno zleva doprava a ženské oblečení se zapíná obráceně. Kořeny tohoto zvyku byste také měli hledat před několika stoletími. Kdysi dávno byly knoflíky velmi drahé, takže si je mohla dovolit jen bohatá žena. Na oplátku se nikdy neoblékaly samy, ale s pomocí služebných. Krejčí začali navrhovat reverzní zapínání, než jaké bylo v pánském oděvu, aby se usnadnilo oblékání bohatých paniček a aristokratek. Muži se vždy oblékali samostatně. Počet knoflíků na oblečení určoval sociální status ve středověku. Čím více jich na oděvu bylo, tím bohatší byl jejich majitel. Z historických záznamů jsme dokonce zjistili, že jeden z denních obleků francouzského krále Františka I. byl plný 13 500 knoflíků. Dokážete si představit váhu, kterou měla taková „lehká“ ležérní výstroj?

Dnes už se využívá celá řada technologií pro pohodlné zapínání od různých přesek, přes zip, až po sofistikované zapínání. Každý typ oblečení to má jinak a módní návrháři se předhánějí v tom, aby byl právě jejich produkt zajímavější.

7) Knoflíky na rukávech

V dávných dobách měly knoflíky také praktickou funkci. Napoleon Bonaparte nařídil, aby je šili do manžet uniformy jeho vojáků. A to proto, aby je odradili od otírání nosu a úst rukávem. Toto řešení použil i ruský car Peter I. Tento zvyk také přetrvává dodnes. Stačí se podívat na současné bundy a košile. Většina z nich je zdobena knoflíky na rukávech, i když, jak si možná myslíte, dnes mají pouze dekorativní funkci. Když už mluvíme o uniformách a vojácích, vraťme se na chvíli do počátku dvacátého století. V tu chvíli se v britské armádě objevil trenčkot. Tento klasický kabát byl navržen tak, aby chránil vojáky před vrtošivým počasím. Vaše pozornost by však měla být upřena na charakteristickou záplatu na pravém rameni. Ukázalo se, že jejím úkolem bylo chránit tepny před soupeřovým úderem. A co víc, náplast chránila tkaninu proti oděru, když měli vojáci o rameno opřenou pušku.

8) Vintage nebo možná retro?

Nedávno jsme z mnoha stran slyšeli o vintage módě. A přestože nám barevné časopisy často zasílají nápady pro tento typ stylizace, málokdo ví, co přesně toto tajemné slovo znamená. Ujišťujeme vás, že vintage není jen trend, jehož úkolem je přinést nový život starým šatníkům. Vintage oblečení lze nazvat jen tím, které bylo vyrobeno v letech 1920-1960. Tento starší styl se odráží v takzvaném retro stylu. Pamatujte, že vintage styl je především originalita a odraz trendů převládajících v dané dekádě. Nemění to však skutečnost, že milovníci zajímavého vzhledu rádi prolomí hranice a rádi kombinují staré detaily s moderním oblečením. Co to má za následek? Určitě překvapivé výsledky, které vám umožňují  vyniknout v davu. Pokud se nebojíte avantgardy, je čas prohrabat babiččiny skříně a vytvořit kompozici, která oslní okolí.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.