Versace a Michael Kors spojují síly. Co to znamená pro milovníky módy?

Ve světě módy existuje mnoho značek. Jen některé ale dokáží zvednout tepovou frekvenci ženám i mužům napříč věkovými kategoriemi. Jakmile totiž uslyšíte Versace, víte, že můžete čekat něco neobyčejného. Značka Versace umí být mladá a sexy, stejně jako vás dokáže zahalit do noblesy a luxusu. Vděčí za to svému zakladateli Giannimu Versace, jehož talent se při budování značky naplno projevil.

Módní svět bohužel ztratil Gianniho předčasně, a sice násilnou smrtí. Poté převzala značku jeho sestra Donatella Versace. Dnes patří módní dům do holdingu Michaela Korse, který jej koupil v roce 2018. Co se od té doby změnilo? Přetrvává ikona ze slunné Itálie i nadále?

Nenahraditelný Gianni

Versace Jeans logoAčkoliv chudá poválečná jihoitalská Kalábrie nebyla ve své době vysněným místem pro život, vyrostla zde ikona módního průmyslu, která po dvě dekády sebevědomě doslova diktovala trendy v módě. Gianni Versace údajně už jako malý chlapec navrhoval šaty své matce, která je šila a také prodávala ve svém obchůdku s módou.

Historie samotné značky s medúzou ve znaku se však začala psát až o mnoho později, roku 1972. Tehdy byl Gianni ve svých 26 letech zaměstnán u oděvní firmy Florentine Flowers, kde se rozvinul jeho vrozený talent a cit pro módu. V roce 1978 představil:

  • Svou vlastní první módní kolekci
  • Otevírá svůj první butik

 

První Gianniho kolekce pod jeho jménem byla zaměřena na pánskou módu. A pokud bychom měli úspěchy vyjádřit finančně, hned v prvním roce měl Gianni zisk přes 28 milionů dolarů a jeho hvězda strmě stoupala vzhůru.

Milán, město módy. Díky Giannimu

Versace zapsal Milán na mapu jako město módy, hned vedle Paříže, Londýna nebo New Yorku. Nemalou měrou k tomu přispěly hlavně Gianniho návrhy kostýmů pro věhlasnou milánskou operní scénu La Scala, které sklízely neuvěřitelný úspěch. Došlo tak ke spojení dvou světů:

  • Módy
  • Divadla

 

A oba tyto světy byly v té době neodmyslitelně spjaty se značkou Versace. V roce 1982 přichází cena pro nejlepšího návrháře sezóny a pět let na to také prestižní ocenění za přínos divadelnímu umění. Značka Versace nyní stojí v čele s Giannim na vrcholu módního světa.

V 80. letech se dokonale trefil do vkusu Italů. Gianni byl zkrátka fešák, kterého si přála každá žena. Byl osobitý a překypoval sexappealem, uměl provokovat, ale tak akorát. A to vše dokázal promítnout do svých návrhů. Versace se stal značkou celebrit a žádné z nich nesměly chybět jeho šaty nebo třeba italské kabelky. Princezna Diana, Sylvester Stallone, Madonna, ty všechny a mnohé další oblékal. Třeba slavná Madonna při jednom z rozhovorů přiznala, že má hned několik místností, které doslova překypují modely od Versaceho.

Hry osudu

To, co si Gianni užil na výsluní záhy vystřídala nepřízeň osudu. Sám byl velmi nenápadnou celebritou, provokoval hlavně na přehlídkových molech, v soukromí byl střídmý. Možná i díky svému původu z chudých poměrů. Jednou si ale skutečně dopřál. V roce 1992 si pořídil honosný komplex v bohaté čtvrti v Miami Beach na Floridě. Majestátní vilu přebudoval na hotové ztělesnění luxusu, nechal zde vybudovat dokonce bazén vykládaný zlatem. O dva roky později však měla přijít první rána, a tou byla rakovina ucha. Chemoterapie sice zabrala, ale Gianni od té doby žil v nejistotě.

Svou poslední kolekci představil v roce 1997 v Paříži. Opět dokázal šokovat a předvedl více než přehlídku divadelní představení. Na přehlídkovém molu se objevila také topmodelka Naomi Campbell, která byla Gianniho múzou od počátků budování značky. Jedna z nejžádanějších modelek 80. a 90. let byla se značkou Versace silně propojena.

Zlom přišel jako rána z čistého nebe

Týden po přehlídce, 15. července 1997 v ranních hodinách, byl Gianni zastřelen před svou vilou. Ačkoliv nebyl motiv činu nikdy uspokojivě objasněn, ironií osudu je, že dle vyšetřování si vrah vybral svou oběť v bohaté čtvrti zcela náhodně. Na svědomí měl ještě další oběti, přičemž Gianni byl jeho poslední. Policie vraha posléze našla mrtvého, kdy se zastřelil stejnou zbraní, kterou použil na Gianniho.

Po smrti Gianniho se stal výkonným ředitelem firmy bratr Santo a šéfdesignerkou sestra Donatella. Značce se podařilo smrt svého zakladatele přežít, a přestože byl jako osobnost jistě nenahraditelnou postavou, pojem Versace si v prostředí módního světa dokázal udržet svůj zvuk. Mimo jiné je to také zásluhou systematického budování image značky v duchu Gianniho vize. Se značkou zůstala i nadále spjata nestárnoucí Naomi Campbell, která třeba 30. června 2013 uvedla módní přehlídku Versace v Paříži.

Obchod za 2 miliardy dolarů

V roce 2018 přišla velká změna pro značku Versace, kdy se tato ikona dostala do rukou Michael Kors Holding Ltd. za částku přesahující 2 miliardy dolarů. Donatella Versace tento krok uvádí jako příležitost rozvinout potenciál firmy naplno. O spojení se značkou Michael Kors se v módním zákulisí dlouhou dobu šuškalo. Nově budovaná módní skupina se přejmenovala z Michael Kors Holding Ltd. na Capri Holding Limited, jejíž součástí tak je nyní trojice značek, které v módním světě něco znamenají:

  • Versace
  • Michael Kors
  • Jimmy Choo

 

Není přitom potřeba se obávat, že by se rodina Versace z pozadí řízení firmy vytratila. Zůstává nadále ve vedení a patří také mezi akcionáře skupiny. Sám nový majitel označuje Donatellu Versace jako klíčovou pro udržení ikonického stylu Versace, a ta tak zůstává nadále v čele módního domu.

Zaměření na doplňky

Je však samozřejmě bláhové si myslet, že pro značku Versace to neznamená změnu. Vzhledem k tomu, že je holding Michaela Korse zaměřen významnou měrou na módní doplňky, tak není s podivem, že chce nový majitel tuto stránku posílit také v rámci značky Versace. Jedná se zejména o rozšíření linie s dámskými a pánskými doplňky i botami z dosavadních 35 na 60 procent. Mimo to je součástí strategických plánů také:

  • 100 nových butiků Versace
  • Zvýšení online prodeje

 

Strategický plán, který má v zájmu růst značky Versace však rozhodně dává slibnou budoucnost značce jako takové. Ač již nebojuje na módním poli jen sama za sebe, příchod nového strategického partnera lze vnímat jako pozitivní signál.

Mladou nositelnou módu razí Versace Jeans

Také vás oslovují v minulosti i současnosti modely značky Versace? Ani se vám nedivíme, protože Versace zkrátka umí zaujmout a přitáhnout pozornost. Sám Gianni tvrdil, že zodpovědností designéra je snaha porušovat pravidla a bořit bariéry. A pokud jsme hovořili o tom, že Versace se nově bude orientovat více na módní doplňky, tak to znamená také posílení sortimentu Versace Jeans. Tato značka se soustředí zejména na nositelnou módu, což však rozhodně neznamená v podání módního domu Versace něco obyčejného.

Vyberte si i vy. Třeba úžasnou kabelku

Pokud tedy chcete vyčnívat z davu, a přesto neutratit velké množství peněz, které jinak kolekce Versace stojí, můžete vsadit právě na tuto značku určenou pro běžné nošení. Taková kabelka Versace Jeans bezpochyby osloví každou ženu, která má pro módu a módní trendy cit. Řadu z těchto produktů vám nabízíme také v našem e-shopu, kde se vám snažíme přinášet aktuální kolekce a zajímavé kousky.

Kabelka Versace Jeans

Vybavit se ale můžete také dalšími módními úlovky, jako jsou třeba stylové peněženky. V naší nabídce samozřejmě naleznete také módní ikonu, o které jsme hovořili v tomto článku. Mezi stálice v šatnících mnoha žen dnes totiž patří Michael Kors kabelky, které jsou charakteristické svým vytříbeným designem. Najdete na nich ale také spoustu praktických detailů, které vám usnadní každodenní život.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.