Z čeho se vyrábí oblečení?

Oblečení dnes je vyrobeno z celé řady různých materiálů. Tradiční materiály, jako je bavlna, len a kůže, se stále získávají z rostlin a zvířat. Ale většina oblečení bývá vyrobena z materiálů a chemikálií získaných z ropy na bázi fosilních paliv. Na výrobu oděvů se dnes používá devět hlavních druhů surovin.

Základní rozdělení

Jsou tři druhy základních materiálů - přírodní, umělé a syntetické materiály. 

Přírodní materiály

Vyrábí se z přírodních zdrojů. Jsou vzdušné, měkké a příjemné na dotek. Kůže pod nimi dýchá, nezpůsobují alergie a podráždění, jsou prostě zdravější. Mohou být méně odolné vůči oděru a snáze se ohýbat. Patří mezi ně hedvábí, bavlna, vlna, len, konopná vlákna, pravá kůže.

Umělé materiály

Jsou vyrobeny z přírodních látek (hlavně celulózy), ale chemicky zpracovaných - viskóza, bambusové vlákno, umělá kůže.

Syntetické materiály

Zdrojem syntetických vláken a tkanin je ropa z fosilních paliv. Odhaduje se, že až 65% všech vláken používaných v módním průmyslu je vyrobeno ze syntetického materiálu, zejména z polyesteru, ale také z nylonu, akrylu, polypropylenu a elastanu. Očekává se, že přibližně 98% veškerého budoucího růstu vláken bude v syntetických vláknech, z nichž 95% bude polyester. Pocházejí z umělých přísad, které se v přírodě nenacházejí. Způsobují zvýšené pocení, statické, přilepení na kůži, mohou způsobit podráždění. Jsou však odolnější a obvykle nevyžadují žehlení.

Krátká charakteristika některých materiálů

Vybrali jsme pro vás ty nejpoužívanější materiály a krátce je rozebrali.

Polyester

Syntetické vlákno charakterizované nízkou absorpcí vlhkosti rychle schne. Je lehký, snadno omyvatelný a nemačkavý. Je nepropustný pro vzduch, často kombinovaný s bavlnou, vlnou nebo viskózou.

Bavlna

Přírodní vlákno rostlinného původu. Měkké na dotek dokonale absorbuje vlhkost. Vyrábí se z něj mimo jiné samet, džínovina, manšestr. Čisté bavlněné záhyby.

Vlna

Přírodní vláknina živočišného původu získaná ze srsti ovcí, lam nebo velbloudů. Má tepelně izolační vlastnosti, je prodyšná, ohřívá a pohlcuje vlhkost. Je odolná proti deformaci. Nejlepší vlna pochází z ovcí Merino. Kašmír je vysoce kvalitní materiál, tenký a měkký, získaný z kašmírové vlny. Tkanina velmi příjemná na dotek.

Viskóza

Materiál získaný z přírodních celulózových vláken, chemicky zpracovaný. Je měkký, hladký, příjemný na dotek, dobře absorbuje vlhkost a pěkně obklopuje tělo.

Hedvábí

Přírodní živočišná vláknina získaná z kokonů bource morušového. Jeho výrobní náklady jsou poměrně vysoké, takže hedvábné oblečení je drahé. Tkaniny jsou hladké, kluzké, lesklé, vzdušné a měkké, neelektrifikují se. Hedvábí je bohužel velmi mačkavé a obtížně se žehlí.

Len

Přírodní rostlinná vláknina. Odolná vůči vysokým teplotám, ideální pro horké počasí, vzdušný materiál, absorbuje vlhkost. Má antialergické vlastnosti. Prádlo je mačkavé a je těžké jej vyžehlit.

Spandex, lycra

Syntetické vlákno, zvané lycra nebo spandex. Obvykle v kombinaci s jinými tkaninami způsobuje, že se látka nedeformuje a dobře přilne k tělu.

Kůže

Jedná se o jednu z nejstarších forem materiálu, který lidé používají jako oděv a zůstává důležitou látkou zejména pro obuv a doplňky. V kožedělném průmyslu se každoročně používá přibližně 3,8 miliardy krav a jiných skotu, ovcí a koz - přibližně jedno zvíře pro každé dva lidi na planetě. Více než polovina světové nabídky surovin pro kůži pochází z rozvojových zemí, z nichž Čína je dominantním kupujícím a zpracovatelem. Globální obchod se surovou kůží je kolem 30 miliard dolarů ročně.  Nejlepší je okamžitě zkontrolovat informace na štítku. Výrobce oblečení z přírodní kůže je povinen označit tyto výrobky zvláštní značkou, která obsahuje například symbol kůže nebo informace, jako jsou: Pravá kůže, 100% kůže. Kožené výrobky nesmí být jako takové označeny. Zvláštní pozornost by měla být věnována tomu, zda je složení výrobku na etiketě.

Eko kůže

Jinak se nazývá umělá kůže. Je vyrobena z materiálu, který napodobuje přírodní pokožku. Ve skutečnosti je vyrobena z polyesterové tkaniny, navíc potažené polyvinylchloridem. Během výroby je pokožka vystavena chemickým procesům. Nepochybnou výhodou její existence je to, že zvířata nejsou zabíjena za účelem získání materiálu pro produkty. Ve složení ekologické kůže najdeme: polyuretan (PU), polyester a PVC. Je také nutné odlišit složení vnější části pláště od jeho podšívky, která může obsahovat syntetický materiál v kompozici.

V obchodních řetězcích najdete spoustu oblečení vyrobených z polyesteru, akrylu nebo nylonu (polyamidu). Dále najdeme oblečení z bavlny, vlny, lnu a dokonce i hedvábí. Stačí si pečlivě prohlédnout značky. Po nějaké době tyto lepší materiály poznáme dotekem. Přesto stojí za to se vždy ujistit a přečíst si složení. V obchodě jsou také k dostání směsi tkanin, např. bavlna s polyesterem, vlna s akrylem, bavlna s vlnou, polyester s viskózou, bavlna s elastanem atd. Někdy taková přísada způsobí, že oděv zůstane fit a nebude se snadno mačkat. Při výběru směsí se ujistěte, že obsahuje více přírodního materiálu.

Z umělé kůže se vyrábí například některé kabelky či pánské tašky. Za zmínku určitě stojí Michael Kors kabelky, či pánská aktovka Emporio Armani.  

 různé druhy materiálů

zdroj: pixabay.com

Vlastnosti materiálu

Jednotlivé druhy materiálů / vláken volíme především kvůli jejich zvláštním vlastnostem. Říkáme, že bavlna je prodyšná a absorbuje vlhkost  a vlna se zahřívá. Při diskusi o jednotlivých materiálech proto věnujte pozornost nejdůležitějším vlastnostem:

  • hygroskopičnost, tj. schopnost materiálu absorbovat vlhkost z okolí a vlastně z naší kůže, což je z hlediska hygieny velmi důležité,
  • pružnost, která přímo ovlivňuje zmačkání materiálu; materiály s vysokou elasticitou / flexibilitou jsou jednoduše méně zmačkané,
  • pevnost v tahu, tj. jednoduchost materiálu.

 

Bavlněné druhy se vyznačují měkkostí, jsou lehké a pohodlné na nošení a také vzdušné. Čistá bavlna je tkanina, která se snadno krčí, je však často obohacena o umělá vlákna, která jí poskytují flexibilitu. Vyrábí se ze semenných sáčků rostliny Gossypium, její vlákno je nejoblíbenější v textilním průmyslu a používá se také pro obvazové materiály. Bavlna je vyrobena z bavlníku, tenkého macerovaného materiálu s plátnovou vazbou, saténu, který se vyznačuje leskem a kůrou se specifickou texturou, získanou místním použitím roztoku sodné louhy. Tento druh také zahrnuje samet charakterizovaný dvěma vrstvami útku, pokud během tkaní získáme hladký materiál, nazývá se semiš, pokud má strukturu podélných třásní vytvořených z krytu vláken, pak se objeví pod jménem manšestr.

vlastnosti materiálů

zdroj: pixabay.com

Druhy materiálů

V závislosti na systému pletení nití se rozlišují základní typy oděvních materiálů:

Textil

Vzniká při procesu tkaní, tj. propletení osnovních nití (které jsou uspořádány podélně) s útkovými nitěmi (které jsou uspořádány příčně). Specifickým způsobem propletení nití a osnovních nití je vazba - rozlišujeme základní a odvozené vazby.

Pletený

Jsou vyráběny při pletení z jednoho nebo více nití formováním a spojováním ok. Rozlišujeme řádové pleteniny - od jedné nitě a pokroucené - od mnoha nití.

Materiály získané přímo z vláken

neboli filce a vlákniny.

Hladké a nadýchané prošívané příze

Vznikají v důsledku šití rouna nebo nití (hladkých) nebo zavedením nití a volných vláken do předem připraveného materiálu, aniž bychom je šili (nadýchané).

Prolamované

Gáza, tyl, krajka, vyšívané a další.

Vybrat si můžete z celé řady materiálů, které vám vyhovují svými vlastnostmi i strukturou. Nabídka výrobců je skutečně bohatá.

z čeho se vyrábí oblečení?

zdroj: pixabay.com

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.